SWP

   Uzbekistan 2022-11-14 DZIAŁAMY DLA NIEPODLEGŁEJ!

Działamy dla niepodległej! To hasło przewodnie tegorocznych obchodów Narodowego Święta Niepodległości zorganizowanego przez Stowarzyszenie Świetlica Polska w Taszkencie. Uczący się języka polskiego, wraz z nauczycielką skierowaną do pracy dydaktycznej przez ORPEG Agnieszką Mikulec, przedstawili rezultaty różnorodnych działań, których celem było pokazanie przywiązania do polskiej kultury i tradycji narodowych.

Jedna z myśli, którą wypowiedziano tego dnia, brzmiała: „Niepodległość jest jak plaża, na którą składają się tysiące ziarenek piasku”. Było to nawiązanie do prac młodzieży, która usypała z piasku wizerunki orłów zarówno te z czasów odzyskania niepodległości, jak i współczesne polskie godło.

W imprezie uczestniczyli, dzięki stosownej charakteryzacji, Józef Piłsudski (Denis Sotnikow) i Władysław Anders (Dimitrij Woroncow). W świętowanie włączono bowiem rocznicę urodzin generała Władysława Andersa, który nieodzownie związany jest z historią Uzbekistanu. Dzięki filmowi dokumentalnemu widzowie poznali historię powstawania spektaklu „Generał” o Andersie, a dzięki fotografiom „Polonii portret własny” (projekt sfinansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów RP w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022) mogli spotkać się z elementami polskiej tożsamości: znanymi ludźmi, tradycjami, historią.

Autorką filmu i wystawy jest znana w Uzbekistanie fotografka Anastazja Kozłowa. Jej zdjęcia znajdują się w niejednym uzbeckim domu.

W trakcie uroczystości postanowieniem Prezesa Centrum Kultury Polskiej w Uzbekistanie „Świetlica Polska” Olega Skuridina kilka osób otrzymało Krzyż Pamięci Szlaku Nadziei: płk Tomasz Kuczko Attache Obrony przy Ambasadzie RP w Taszkencie, Wicekonsul RP w Taszkencie Mariusz Szydłowski, Agnieszka Mikulec nauczycielka ORPEG, Marian Przeździecki były Ambasador RP w Uzbekistanie i żona zmarłego w Taszkencie byłego Konsula RP Halina Kowalska oraz dwie aktywistki ze stowarzyszenia: Olgana Nafikowa i Wiktoria Żurakowska.

Każdy uczestnik uroczystości, który pojawił się w biało-czerwonym stroju lub posiadał polski emblemat w narodowych barwach, otrzymał podarunek w postaci repliki Krzyża Armii Ochotniczej 1920 otrzymanej od IPN-u.


Agnieszka Mikulec
nauczycielka skierowana przez ORPEG
Fotografie: Anastazja Kozłowa, Daniel Sditanow


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
Na podstawie: korespondencja dla PAINAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Kopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCH
ODWIEDZIŁO NAS 13543218 OSÓB

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów