SWP

   Polska 2022-11-24 Cie choroba! czyli Jerzy Ofierski

Polonia amerykańska, zwłaszcza ta bardziej dojrzała, bez wątpienia rozpozna o kim chcemy dzisiaj przypomnieć. "Cie choroba!" - tak zaczynał swoje monologi słynny swego czasu sołtys Kierdziołek, czyli Jerzy Ofierski. Występował na scenach europejskich i w USA oraz Australii przez 50 lat wcielając się w postać wiejskiego "filozofa", demaskującego nasze wady ale też przy okazji absurdy minionego systemu. Zmarł 24 listopada 2007 r.

Urodził się 11 stycznia 1926 w Ostrowie Wielkopolskim, w rodzinie kupieckiej, silnie związanej rodzinnymi korzeniami ze środowiskiem chłopskim ojca. Jego pradziadek był chłopem pańszczyźnianym, uczestnikiem powstania styczniowego, dziadek wyemigrował do Ameryki, gdzie pracował jako górnik w kopalniach Pensylwanii. W 1919 wrócił do Polski.

W czasie okupacji Ofierski został przesiedlony do Generalnego Gubernatorstwa. Tam walczył z Niemcami najpierw w oddziale Narodowych Sił Zbrojnych Wacława Piotrowskiego „Cichego” na Lubelszczyźnie, a później w Batalionach Chłopskich pod dowództwem Wacława Adamczyka „Ostera” we wsi Wandalin powiatu kraśnickiego.

Tuż po wojnie pracował w "Głosie Wielkopolski", później jako aktor w legendarnym "Podwieczorku przy mikrofonie" - obok takich gwiazd, jak: Hanka Bielicka, Kazimierz Brusikiewicz, Adolf Dymsza czy Ludwik Sempoliński - i to dało mu największą popularność. Radio to była jednak wówczas magia.

"Honorowy sołtys III RP" występował w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Anglii, Francji, Belgii, Niemczech, Izraelu i Australii. W Australii m.in. w największej sali koncertowej Sydney Opera House. W 1972 w plebiscycie polonijnej publiczności uznany został za najpopularniejszego polskiego aktora w USA Jest autorem tekstów, wykonywanych przez artystów polskiej estrady. Napisał dziesięć powieści: m.in. 3-tomową sagę chłopską "W imię ojca", powieść i scenariusz filmowy "Nie było słońca tej wiosny", political fiction "Masakra w Holland tunelu".

W Polsce prowadził kabaret "U Kierdziołka" w Domu Chłopa w Warszawie, występował w Teatrze Satyryków w Poznaniu oraz w warszawskich teatrach: Syrena, Komedia, Buffo i w Estradzie Na Skarpie.

Jerzy Ofierski zmarł 24 listopada 2007 w Warszawie, spoczywa na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Kopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCH
ODWIEDZIŁO NAS 13543199 OSÓB

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów