SWP

   Ukraina 2022-11-23 Spotkanie Pierwszej Damy RP z rodakami z Energodaru

17 listopada Pierwsza Dama Agata Kornhauser–Duda spotkała się z przedstawicielami Polskiego Klubu im. Henryka Sienkiewicza z Energodaru, którzy po wybuchu agresji rosyjskiej na Ukrainę znaleźli schronienie w Krośnie.

Energodarski Klub Kultury Polskiej rozpoczął swoją działalność w 2010 roku. Liczy ponad 300 osób; 120 jego członków przebywa aktualnie w Krośnie – mieście partnerskim Energodaru.

Na ręce Prezydenta miasta Piotra Przytockiego Pierwsza Dama złożyła podziękowania dla gospodarzy i wszystkich mieszkańców Krosna, „ludzi dobrej woli, którzy od początku wybuchu wojny otworzyli swoje serca i domy, by przyjąć gości z Ukrainy”. Przybyłe kobiety podjęły w tym mieście pracę a dzieci rozpoczęły naukę.

Pani Prezydentowa podkreśliła, że mieszkańcy Krosna, podobnie jak wielu innych polskich miejscowości, bez wahania przystąpili do pomocy uciekającym przed wojną Ukraińcom i naszym rodakom.

– Jestem dumna z nas, Polaków, po tym, jak zachowaliśmy się w tej straszliwej sytuacji. To było prawdziwe pospolite ruszenie. Nikogo do pomocy nie trzeba było zachęcać – przekonywała Agata Kornhauser–Duda. A uczestnicy spotkania przyznali, że w Krośnie czują się jak w swoim drugim domu.

Jak przypomniała Małżonka Prezydenta, to nie pierwsze jej spotkanie z młodzieżą z Energodaru. Młodzi członkowie Klubu odwiedzili Pałac Prezydencki we wrześniu 2019 roku. Podobnie jak wówczas, również dziś jednym z elementów spotkania był występ artystyczny klubowego zespołu. Wykonano koncert z okazji Narodowego Święta Niepodległości „Polska to my”, którym wspólnie uczczono miniony 11 listopada.

Pierwsza Dama zauważyła, że właśnie dzięki doświadczeniu walki o niepodległość jako Polacy lepiej możemy zrozumieć, w jakiej sytuacji znajdują się teraz nasi sąsiedzi. – To doświadczenie walki o suwerenny byt państwa i narodu dziś szczególnie łączy Polaków i Ukraińców silnymi, oby trwałymi więzami – zaznaczyła.

Pierwsza Dama po wysłuchaniu koncertu była pod wrażeniem młodych talentów. Jednak działalność artystyczna to nie jedyny obszar aktywności członków Klubu Kultury Polskiej. W jego ramach prowadzone są lekcje języka polskiego, historii czy spotkania integracyjne; pielęgnuje się tradycję i wartości patriotyczne.

– Podtrzymujecie polskość, pielęgnujecie ją – zaznaczyła Pani Prezydentowa. – To jest wielka zasługa wielu ludzi, w pierwszej kolejności rodziców i dziadków, którzy przekazują miłość do ojczyzny swoich przodków, a w drugiej kolejności – nauczycieli, którzy z wielkim poświęceniem starają się nie tylko przybliżać tradycję i kulturę polską, ale też uczą języka, przekazują wartości. Czynią to zawsze – wiem to – z poszanowaniem obu kultur: kraju pochodzenia i kraju zamieszkania. Bardzo wam za to dziękuję! – mówiła Pierwsza Dama.

Na koniec Agata Kornhauser–Duda zapewniła, że Polacy będą starali się nadal wspierać gości z Ukrainy tak długo, jak będzie to konieczne. – Życzę wam przede wszystkim, żebyście nigdy więcej nie musieli doświadczać tak trudnych sytuacji. Nam wszystkim życzę, żeby Ukraina zwyciężyła. Głęboko wierzymy, że tak będzie – akcentowała.

Pani Prezydentowa życzyła kobietom siły i podkreśliła przy tym, jak ważne jest, by nie bały się prosić o wsparcie. – Wiem, że w tak ekstremalnie trudnej sytuacji wsparcie psychologiczne bywa konieczne. Jeśli tylko macie taką potrzebę, to bardzo was proszę, skorzystajcie z pomocy – apelowała.

Powstały przed 52 laty Energodar to miasto liczące 50 tysięcy mieszkańców. Położone jest nad rzeką Dniepr na południu Ukrainy, w obwodzie zaporoskim. Miasto powstało wokół elektrowni atomowej jeszcze w czasach sowieckich. Krosno jest miastem partnerskim Energodaru od 2016 roku.


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
Na podstawie: KPRPNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Kopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCH
ODWIEDZIŁO NAS 13543322 OSÓB

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów