SWP

   Ukraina 2022-11-25 180 LAT TEATRU SKARBKOWSKIEGO WE LWOWIE

Stworzony przez Stanisława hrabiego Skarbka teatr, gmach oraz zespół obchodzą w tym roku 180. rocznicę założenia. Polska scena, łącząca zespół dramatyczny i operowy, przez ponad 50 lat była symbolem trwania sztuki narodowej w okresie zaborów. Była miejscem głośnych debiutów, walk o dyrekcję, ścierania się tradycji i nowatorskich trendów, ciekawych premier wielu sztuk Juliusza Słowackiego, Aleksandra Fredry, Gabrieli Zapolskiej, Józefa Korzeniowskiego, oper Stanisława Moniuszki.

Z tej okazji w poniedziałek 21 listopada, odbyło się otwarcie wystawy „Na scenie Teatru Skarbka (1842-1900)” przygotowanej przez KG RP we Lwowie. Uczestnicy obchodów wzięli również udział w II Międzynarodowej Naukowo-Praktycznej Konferencji „Teatr Hrabiego Stanisława Skarbka w kontekście europejskich wartości kulturowych”.

Obchody zostały zorganizowane dzięki współpracy KG RP we Lwowie, Zespołu Teatru Narodowego im. Marii Zańkowieckiej, Lwowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Iwana Franki oraz Uniwersytetu Narodowego Politechnika Lwowska.


TEATR SKARBKOWSKI WE LWOWIE W DZIALE HISTORIA/KULTURA PAI


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
Na podstawie: Konsulat Generalny RP we LwowieNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Kopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCH
ODWIEDZIŁO NAS 13543372 OSÓB

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów