SWP

   Kanada 2023-01-18     SERWIS SPECJALNY PAI Otwarcie wystawy "Mamo, ja nie chcę wojny"

11 stycznia br. Konsul Generalna RP w Toronto Magdalena Pszczółkowska wraz z Panią Burmistrz Bonnie Crombie oraz Konsulem Generalnym Ukrainy Oleksandrem Shevchenko zaingurowali polsko-ukraińską wystawę "Mom, I don't want war". Wystawę tworzy kolekcja rysunków polskich dzieci z czasów II Wojny światowej (1939-1945) oraz ukraińskich dzieci z 2022 roku wspólnie tworząc poruszające świadectwo wojny, podkreślając doświadczenia okupacji, represji, oporu i wiary w zwycięstwo.

Polskie Archiwum Narodowe przechowuje ponad 7000 rysunków dzieci wykonanych tuż po wojnie. Rysunki powstały w ramach powojennej inicjatywy mającej na celu umożliwienie młodym Polakom przepracowanie traumy z czasów okupacji hitlerowskiej.

Choć polskie i ukraińskie rysunki powstały w odstępie prawie wieku, podobieństwo jest bardzo poruszające.

W inauguracji wystawy uczestniczyli m.in. Konsul Generalna Stanów Zjednoczonych Ameryki Susan Crystal, Konsul Generalna Turcji Sinem Mingan, Konsul Generalny Niemiec Thomas Schultze, Knsul Generalny Chorwacji Ante Jovic, Konsul Generalna Bułgarii Velislava Panova oraz radni Mississauga: Chris Fonseca oraz Joe Horneck, a także liczni przedstawiciele Polonii oraz organizacji ukraińskich.


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
Na podstawie: govNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Kopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCH
ODWIEDZIŁO NAS 13702460 OSÓB

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów