Wystawa przygotowana przez Ambasadę RP w Dublinie opowiada historię życia jednego z wybitnych europejskich naukowców XX wieku, autora ponad 50 pozycji naukowych w dziedzinie logiki matematycznej i filozofii, który po II wojnie światowej znalazł się na uchodźctwie i któremu z pomocą przyszła Irlandia.
Jego losy były bezpośrednio złączone z losami jego ukochanej ojczyzny, Polski. W okresie dwudziestolecia międzywojennego, pomimo bankructwa spowodowanego I wojną światową, zaangażował się w odbudowę polskiej edukacji i nauki. II wojna światowa, w wyniku której uległa zniszczeniu większość jego prac naukowych, a także widmo nadchodzącego reżimu komunistycznego, zmusiły Profesora Łukasiewicza do ucieczki z kraju. Już jako uchodźca, profesor otrzymał od rządu irlandzkiego propozycję osiedlenia i zatrudnienia, którą powitał z nieskrywaną ulgą. Irlandia dała mu szanse i możliwości na odbudowanie kariery naukowej i nowe życie.
Autorami tekstu wystawy są prof. Jacek J. Jadacki (Uniwersytet Warszawski) i dr Eoin Kinsella (Royal Irish Academy). Wystawie towarzyszą fotografie, manuskrypty i niepublikowane dokumenty z polskich I irlandzkich archiwów.
Oficjalne otwarcie wystawy odbyło się 11 października w Royal Irish Academy przez pana Éamona Ó Cuív. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających w Royal Irish Academy do końca stycznia 2023. Następnie będzie prezentowana w różnych miastach Irlandii.
Tekst wystawy jest w języku angielsku. Wstęp jest bezpłatny.
W załączeniu prezentujemy galerię zdjęć z ceremonii otwarcia wystawy.
POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
Na podstawie: gov
NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA
PARTNER MEDIALNY
KAMPANII SPOŁECZNEJ
"JEST NAS 60 MILIONÓW"
zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.
Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów