SWP

   Irlandia 2023-01-25 Wystawa historyczna o Prof. Janie Łukasiewiczu

Wystawa przygotowana przez Ambasadę RP w Dublinie opowiada historię życia jednego z wybitnych europejskich naukowców XX wieku, autora ponad 50 pozycji naukowych w dziedzinie logiki matematycznej i filozofii, który po II wojnie światowej znalazł się na uchodźctwie i któremu z pomocą przyszła Irlandia.

Jego losy były bezpośrednio złączone z losami jego ukochanej ojczyzny, Polski. W okresie dwudziestolecia międzywojennego, pomimo bankructwa spowodowanego I wojną światową, zaangażował się w odbudowę polskiej edukacji i nauki. II wojna światowa, w wyniku której uległa zniszczeniu większość jego prac naukowych, a także widmo nadchodzącego reżimu komunistycznego, zmusiły Profesora Łukasiewicza do ucieczki z kraju. Już jako uchodźca, profesor otrzymał od rządu irlandzkiego propozycję osiedlenia i zatrudnienia, którą powitał z nieskrywaną ulgą. Irlandia dała mu szanse i możliwości na odbudowanie kariery naukowej i nowe życie.

Autorami tekstu wystawy są prof. Jacek J. Jadacki (Uniwersytet Warszawski) i dr Eoin Kinsella (Royal Irish Academy). Wystawie towarzyszą fotografie, manuskrypty i niepublikowane dokumenty z polskich I irlandzkich archiwów.

Oficjalne otwarcie wystawy odbyło się 11 października w Royal Irish Academy przez pana Éamona Ó Cuív. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających w Royal Irish Academy do końca stycznia 2023. Następnie będzie prezentowana w różnych miastach Irlandii.

Tekst wystawy jest w języku angielsku. Wstęp jest bezpłatny.

W załączeniu prezentujemy galerię zdjęć z ceremonii otwarcia wystawy.
POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
Na podstawie: govNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Kopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCH
ODWIEDZIŁO NAS 13702662 OSÓB

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów