SWP

   USA


 2023-01-30 AMERYKAŃSKA STUDNIÓWKA 2023 I STAŻE OD WSPÓLNOTY POLSKIEJ

Studniówka to tradycyjnie pierwszy wielki bal w życiu młodych ludzi, którzy wchodzą w dorosłość. Dla wszystkich maturzystów z Chicago i okolic odbyła się 28 stycznia w sali bankietowej Drury Lane w Oakbrook, stanie Illinois. Organizatorem wydarzenia w tym roku - zwyczajem jest aby tę zaszczytną funkcję pełniła za każdym razem inna szkoła - była Polska Szkoła im. Czesława Miłosza działająca pod patronatem Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce. Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" reprezentował - bawiąc się przy tym świetnie - Członek Zarządu SWP Sebastian Jaworowski, który wręczył miłe sercu każdemu Polonusowi nagrody - wycieczki do Polski połączone ze stażem.

Jednak nie wyprzedzając faktów... Bal rozpoczęła uroczysta prezentacja uczniów i delegacji szkolnych dokonana przez państwo Iwonę Puc i Krzysztofa Arsenowicza po którym odśpiewano hymny polski i amerykański. Stosowny poziom wokalny zapewniła sopranistka Monika Cachro wielokrotna laureatka Stypendium im. św. Jana Pawła II, Ligi Katolickiej Religijnej Pomocy Polsce i Polonii.

Po tym wystąpienia Konsula Generalnego RP w Chicago dr Pawła Zyzaka oraz Prezes Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce Ewy Koch. Przypominano o roli jaką odgrywa szkolnictwo polskie w USA, znaczeniu polskiej diaspory w życiu społecznym i politycznym Ameryki, jak również relacjach z ojczyzną przodków - Polską która nie zapomina o rodakach niezależnie od miejsca ich zamieszkania.

Na uroczystości obecna była Barbara Wojda - Prezes Polonii Belgijskiej a jednocześnie Prezes Polskiej Macierzy Szkolnej w Belgii. Tym samym - mówiąc z uśmiechem - Stary Kontynent zapewnił dodatkowe wsparcie merytoryczne polskim Szkołom w USA.

Wybitnychę uczniów wyróżniono okolicznościowymi medalami "Najlepsi z najlepszych" oraz rozlosowano stypendia, jakże potrzebne na dalszej, pomaturalnej drodze życia.

Tegoroczną niespodzianką dla młodzieży były płatne staże w Polsce ufundowane przez Centrum Biznesu Polonijnego Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" przy wsparciu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i osobistym zaangażowaniu jej Prezesa Dariusza Budrowskiego. Zaproszenia na staże, w imieniu Prezesa Wspólnoty Polskiej Dariusza Piotra Bonisławskiego, przekazał Członek Zarządu Sebastian Jaworowski, który w okolicznościowym przemówieniu przedstawił po krótce historię i idee przyświecające od ponad 32 lat działalności Wspólnoty Polskiej, szanse i możliwości stojące przed młodzieżą w Polsce - począwszy od atrakcyjnych studiów po przyszłą pracę jak też walory działalności polonijnej, która stanowić może pole przyszłej aktywności młodych Polaków w USA.

Tyle w części oficjalnej po której nastąpił uroczysty obiad, występy Marianny Mosz i Mateusza Szabli z Zespołu Pieśni i Tańca "Polonia" Zjednoczenia Polsko Rzymsko - Katolickiego w Ameryce i oczywiście nieodzowny - bo narodowy - Polonez w wykonaniu maturzystów Polskiej Szkoły im. Czesława Miłosza w Schaumburgu. Wspólną zabawę uatrakcyjniło przejście przez "100/Setkę" - a o co chodzi zobaczycie Państwo na zdjęciach oraz spadająca niespodzianka będąca atrakcją wieczoru.

Zabawa trwała długo po północy zaś my, w Polsce, po pierwsze zaciskamy kciuki za powodzenie na maturach wszystkich naszych rodaków w Ameryce, po drugie zaś rozpoczynamy oczekiwanie na laureatów ufundowanych przez SWP staży. Zobaczymy się niebawem!POLONIJNE SZKOŁY BIORĄCE UDZIAŁ w STUDNIÓWCE 2023

Polska Szkoła im. Czesława Miłosza
Akademia Języka Polskiego dla Dzieci i Młodzieży
Polska Szkoła im. gen. Władysława Andersa
Polska Szkoła Katolicka im. św. Błażeja
Polska Szkoła im. Jana Brzechwy
Polska Szkoła im. Brata Alberta Chmielowskiego
Polska Szkoła im. ks. Stanisława Cholewińskiego
Polska Szkoła im. Fryderyka Chopina
Polska Szkoła Katolicka im. św. Fabiana
Polska Katolicka Szkoła im. św. Ferdynanda
Szkoła Języka i Kultury Polskiej im. Zbigniewa Herberta
Szkoła Języka Polskiego im. Królowej Jadwigi
Polska Szkoła Języka Polskiego i Tańca im. św. Rafała Kalinowskiego
Polska Szkoła im. Jana Karskiego
Polska Szkoła im. Króla Kazimierza Wielkiego
Polska Szkoła im. Jana Kochanowskiego
Polska Szkoła im. św. Maksymiliana Kolbe
Polska Szkoła Językowa im. Feliksa Konarskiego
Polska Szkoła im. Marii Konopnickiej
Szkoła Polska im. 7. Eskadry Kościuszkowskiej
przy Konsulacie Generalnym RP
Polska Szkoła im. Mikołaja Kopernika
Polska Szkoła im. Tadeusza Kościuszko
Polska Szkoła Katolicka im. św. Faustyny Kowalskiej
Polska Katolicka Szkoła im. św. Krzyża
Polska Szkoła im. św. Małgorzaty Marii
Polska Szkoła im. Jana Matejki
Polska Szkoła im. Adama Mickiewicza
Polska Szkoła im. Ignacego Jana Paderewskiego
Polska Szkoła im. św. Jana Pawła II
Akademia Języka Polskiego i Kultury im. Marszałka Józefa Piłsudskiego
Polska Szkoła im. Emilii Plater
Polska Szkoła Katolicka im. ks. Ignacego Posadzego
Polska Szkoła im. gen. Kazimierza Pułaskiego
Polska Szkoła im. Henryka Sienkiewicza
Polska Szkoła im. gen. Władysława Sikorskiego
Polska Szkoła im. Marii Skłodowskiej-Curie
Polska Parafialna Szkoła im. Juliusza Słowackiego
Polska Szkoła im. Trójcy Świętej
Parafialna Szkoła Polska im. bł Stefana Kardynała WyszyńskiegoPOLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.


NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

POLECAMY TAKŻE


Fatal error: Uncaught exception 'PDOException' with message 'SQLSTATE[42000]: Syntax error or access violation: 1064 You have an error in your SQL syntax; check the manual that corresponds to your MySQL server version for the right syntax to use near 'order by element_6 DESC , element_24 DESC LIMIT 0,4' at line 9' in /pai_wiadomosci.php:173 Stack trace: #0 /pai_wiadomosci.php(173): PDOStatement->execute() #1 {main} thrown in /pai_wiadomosci.php on line 173