SWP

   Francja


 2023-01-31     SERWIS SPECJALNY PAI Inauguracja wystawy "Mamo, ja nie chcę wojny" w Maison d'Isieu

27 grudnia 2023 r. Konsul Generalny RP w Lyonie Hubert Czerniuk wziął udział w uroczystościach z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Maison d’Isieu, którym towarzyszyła inauguracja wystawy "Mamo, ja nie chcę wojny".

27 stycznia 2023 r. w Maison d'Isieu - Miejscu Pamięci Dzieci Żydowskich - Ofiar Zagłady odbyły się uroczystości z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. w ramach których Konsul Generalny RP w Lyonie dokonał uroczystego otwarcia wystawy "Mamo, ja nie chcę wojny"

Wystawa oparta na polsko-ukraińskim projekcie archiwalnym 1939-45 POLSKA / 2022 UKRAINA, przedstawia rysunki dzieci polskich z 1946 r. oraz rysunki dzieci ukraińskich powstałe podczas obecnie trwającego konfliktu zbrojnego w Ukrainie. Celem projektu jest ukazanie dramatu wojny z perspektywy dziecka. Wystawa to spojrzenie na wojnę oczami najsłabszych i najbardziej bezbronnych. Wystawa "Mamo, jak nie chcę wojny" jest otwarta dla odwiedzających Maison d'Isieu do 5 marca 2023 r.

Maison d'Isieu, miejsce pamięci dziecięcych ofiar Holokaustu, utworzone zostało w 1994 r. w budynku, w kórym w latach 1943-1944 małżeństwo Mirona i Sabine Zlatin ukrywało się grupę 44 żydowskich dzieci. Po aresztowaniu 6 kwietnia 1944 r. przez Gestapo wszystkie bez mała Dzieci z Izieu i ich wychowawcy zostali wywiezieni i zamordowani w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz-Birkenau. W ramach swojej misji Maison d'Isieu prowadzi działaność muzealna i edukacyjną.

Wydarzenie zgromadziło liczne grono przedstawicieli administracji samorządowej i centralnej, w tym pani prefekt Sophie Elizeon, delegat międzyministerialnej ds. walki z rasizmem i antysemityzmem, korpusu konsularnego oraz przedstawicieli lokalnej Polonii i Diaspory Żydowskiej.POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
NA PODSTAWIE: gov


NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Kopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło:
Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu
wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHPORTAL WYŚWIETLONO 13826759 RAZY

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów×