22 marca 1925 roku oddano do użytku Wielką Krokiew - skocznię narciarską w Zakopanem. Oprócz urody swojego położenia szczyci się nie pobitym do dzisiaj rekordem świata - w 1962 roku konkurs skoków oglądało 120 tysięcy kibiców. Co ważne jest ona w swym kształcie całkowicie naturalna - czyli nie ma dodatkowych wież startowych. Od lat dwudziestych ubiegłego wieku zdążyła zmienić nazwę, początkowo nosiła imię jej konstruktora, zasłużonego dla Tatr Karola Stryjeńskiego, zaś od 1989 roku Stanisława Marusarza mistrza narciarskiego, chluby Podhala. Nie jest samotna, obok stoi równie dumnie Mała Krokiew
Stryjeński oprócz licznej zabudowy Zakopanego zaprojektował również duży park turystyczno-sportowy, którego zwieńczeniem miała być duża skocznia narciarska. Umiejscowienie je na północnym stoku Krokwi pozwalało na znacznie dłuższe utrzymywanie się pokrywy śnieżnej. Usytuowanie jej pozwoliło także na późniejsze dobudowywanie trybun dla kibiców położonych po obu stronach zeskoku. Co ciekawe Stryjeński nie był jedynym konstruktorem tej skoczni, we wszystkich dokumentach pojawia się również tajemniczy Szwed Sellström odpowiedzialny bezpośrednio za konstrukcję.
Wielka Encyklopedia Tatrzańska w tak krótki, ale i treściwy sposób opisuje to miejsce: "Krokiew; W dolnej części północnych stoków Krokwi, przy Drodze pod Reglami, znajduje się wielka skocznia narciarska, zwana wielką skocznią na Krokwi, a potocznie po prostu Krokwią lub Wielką Krokwią, także Dużą Krokwią. Opodal są trzy mniejsze skocznie, zwane potocznie: Średnia Krokiew, Mała Krokiew, Maleńka Krokiew. O wielkiej skoczni (tutaj wtedy jedynej) w 1929 Bogdan Branicki ogłosił wiersz »Krokiew«. (...) Krokiew (regiel), gdy ją oglądać od północy, przypomina swym kształtem układ krokwi w więźbie dachowej budynku i stąd nazwa".
Obecnie punkt konstrukcyjny stoczni wynosi 125 metrów, a jej wielkość to 140 metrów. Długość "wyżłobionego" w zboczu najazdu wynosi 98,7 metra i ma nachylenie 35°.
Polecamy historię polskiego symbolu skokó narciarskich w naszym dziale historia-kultura.
KOLORYZACJA ZDJĘCIA © PAI
Zakopiańska Wielka Krokiew w DZIALE HISTORIA-KULTURA PAI
POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Wyjątkiem jest uzyskanie indywidualnej zgodny redakcji, wówczas zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło:
Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu
wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.