SWP

   Kazachstan


 2023-03-29 NOWY ROK W KAZACHSTANIE

Święto Wiosny, początek Nowego Roku w Kazachstanie. W Polsce odbywa się pożegnanie zimy poprzez topienie Marzanny i chodzenie z Gaikiem oraz Dzień Wagarowicza. We współczesnym Kazachstanie Nauryz obchodzony jest przez trzy dni – od 21 do 23 marca. Te dni w republice są świętem państwowym.

W języku kazachskim nauryz oznacza marzec. Obecnie obchody tego święta to mieszanka starego i nowego, począwszy od przygotowywania obfitego jedzenia po koncerty rockowe. Ludzie życzą sobie nawzajem pomyślności. W miastach i na wsiach organizowane jest sprzątanie terenów parkowych, sadzenie sadzonek, wielkie festiwale folklorystyczne, występy ulubionych kazachskich artystów, konkursy kulinarne w gotowaniu plowu i nauryz-koże, narodowe turnieje sportowe.

W Pietropawłowsku święto Nauryz odbywało się na głównym placu za pomnikiem Abaja i Puszkina dwóch humanistów, twórców literatury połączonych drzewem życia symbolem oświecenia. Wzniesiono na nim jurty, scenę, świąteczną aleję, która prowadziła do dębu życia. W wejściu witano muzyką i fanfarami.

Wokół placu stały jurty, w których wystawiano rękodzieło rzemieślnicze oraz miejsca kultury i tradycji Kazachstanu, i etnicznych centrów. Były również miejsca zabaw i gier dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Częstowano słodyczami, baursakami. Można było skosztować plow i szaszłyków z różnych rodzajów mięs oraz wypić gorącą herbatę. Centrum Kultury Polskiej “Kopernik”, gdzie pracuje Pani Anna Świstowska – nauczyciel skierowany przez ORPEG do pracy dydaktycznej w Kazachstanie, zaprezentowało swoje stroje ludowe w Pietropawłowsku i Tajszy oraz aktywnie wzięło udział w promowaniu polskich specjałów i polskiej kultury.

Podopieczni Centrum na wagary udali się do Północnokazachstańskiego Muzeum Historyczno-Krajoznawczego. Mieli okazję zwiedzić eksponaty z różnych epok, od kła mamuta do teraźniejszości (loty w Kosmos). Oglądali militaria, jurty, kazachską i etniczną odzież ludową, w tym strój polski – krakowski.


Anna Świstowska
nauczyciel skierowany przez ORPEGPOLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
NA PODSTAWIE: ORPEG


NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Kopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło:
Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu
wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHPORTAL WYŚWIETLONO 14005732 RAZY

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów×