SWP

   Czechy


 2023-03-29 W Oldrzychowicach podsumowano zeszły rok

Miejscowe Koło Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Oldrzychowicach podsumowało 2022 rok i przedstawiło plan na 2023. Sztandarowa impreza koła, czyli Dożynki na Fojstwiu, odbędą się 2 września. W ciągu całego roku odbędą się również trzy spotkania w ramach nowego cyklu „Szykowne oldrzichowicki rynce”.

W niedzielę 26 marca w Domu PZKO w Oldrzychowicach odbyło się walne zebranie sprawozdawczo-wyborcze miejscowego koła Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego. Sprawozdanie z działalności koła za rok 2022 przedstawił prezes Miejscowego K PZKO w Oldrzychowicach Henryk Szlaur.

– Koło liczy 269 członków. Przybyło nam pięciu nowych członków. Zarząd schodził się regularnie na zebrania w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca. Rozpoczęliśmy remont piętra, który jest na ukończeniu – zostało jeszcze położenie podłogi, domalowanie ścian w łazience i umeblowanie. Planujemy dokończyć te prace w maju – powiedział Henryk Szlaur.

– Jak co roku, odbył się mecz piłki nożnej drużyny naszego koła PZKO z Oldbojami TJ Oldrzychowice. 8 maja 2022 roku złożyliśmy kwiaty pod pomnikiem ofiar II wojny światowej. W maju odbyła się jeszcze wycieczka na Jaworowy. Nasza główna impreza, czyli Dożynki na Fojstwiu odbyła się pod koniec sierpnia. Myślę, że wszystkim się podobało. Rok zakończyliśmy w grudniu świnobiciem i wigilijka – podsumował Henryk Szlaur

Wycieczki do Polski

– W tym roku planujemy wycieczkę do Polski, do arboretum w Wojsławicach koło Wrocławia. Później chcielibyśmy pojechać do Świdnicy, gdzie zobaczymy drewniany kościół ewangelicki, który jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO – zapowiedział prezes miejscowego koła.

Sprawozdanie z działalności zespołów przedstawiła Janina Kokotek. – W tym roku będziemy występować na Festiwalu PZKO w Czeskim Cieszynie. Następnie w Karwinie i w Trzyńcu na Przeglądzie Mniejszości Narodowych. Pod koniec lipca planujemy wyjechać na warsztaty taneczne nad Bałtyk do Kołobrzegu. Następnie wystąpimy na Gorolskim Święcie. 2 września zaprezentujemy się na dożynkach na Fojstwiu, a 16 września na Oszeldówce w Nieborach.

Sprawozdanie z działalności Klubu Kobiet przedstawiła Alena Grycz, natomiast sprawozdanie z działalności Klubu Seniora Karol Madzia.

„Szykowne oldrzichowicki rynce”

Na ten rok przygotowano nowy cykl warsztatów „Szykowne oldrzichowicki rynce”. Podczas nich uczestnicy będą mogli zapoznać się z różnymi rzemiosłami lub technikami tworzenia. Już 19 kwietnia odbędzie się kurs ozdób z drutu, który poprowadzi Martina Cekrová. 17 maja odbędzie się kurs gotowania tradycyjnych klusek, który poprowadzi Halina Wałach. 13 września Ewa Wawroszowa poprowadzi kurs aranżacji kwiatów.

Zebranie umilili uczniowie polskiej szkoły w Oldrzychowicach, którzy zaprezentowali fragment przedstawienia „Calineczko, ratuj ziemię”.POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
NA PODSTAWIE: Zwrot.cz


NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Kopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło:
Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu
wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHPORTAL WYŚWIETLONO 14005815 RAZY

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów×