SWP

   Polska


 2023-04-05     SERWIS SPECJALNY PAI Prezydent Ukrainy z oficjalną wizytą w Polsce

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski z Małżonką składają dziś oficjalną wizytę w Polsce. To pierwsza zagraniczna wizyta oficjalna Prezydenta Zełenskiego od czasu rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Tematami rozmów podczas spotkania z Prezydentem Andrzejem Dudą będą m.in. bezpieczeństwo i współpraca gospodarcza, a także kwestie historyczne.

Ceremonia oficjalnego powitania ukraińskiej Pary Prezydenckiej odbyła się na Dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego. Gości powitali Prezydent Andrzej Duda z Małżonką Agatą Kornhauser–Dudą.

W uznaniu znamienitych zasług w pogłębianiu przyjaznych i wszechstronnych stosunków między Polską a Ukrainą, za rozwijanie współpracy na rzecz demokracji, pokoju i bezpieczeństwa w Europie oraz niezłomność w obronie niezbywalnych praw człowieka Prezydent Zełenski został odznaczony Orderem Orła Białego.

Andrzej Duda zaznaczył podczas uroczystości, że Order Orła Białego jest najstarszym i najcenniejszym polskim odznaczeniem i jest wręczany wyjątkowym osobom, które swoim życiem, służbą publiczną, pracą dokonały wyjątkowych zasług dla Rzeczypospolitej, w szerokim znaczeniu, także w znaczeniu sąsiedztwa i tego, co ją otacza.

Nie ma wątpliwości, że jest Pan, Panie Prezydencie, jesteś Wołodymirze, człowiekiem absolutnie wyjątkowym – podkreślił Prezydent RP.

Podczas wizyty w Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie Par, a także rozmowa Prezydentów w cztery oczy oraz w wąskim gronie.

Następnie rozpoczęły się rozmowy plenarne delegacji pod przewodnictwem Prezydenta RP i Prezydenta Ukrainy. Później Andrzej Duda oraz Wołodymyr Zełenski spotkają się z przedstawicielami mediów.

O godz. 16.00 odbędzie się Polsko–Ukraińskie Forum Gospodarcze. Zastępca Szefa KPRP Piotr Ćwik mówił w Polsat News, że weźmie w nim udział „zaplecze eksperckie Prezydenta Andrzeja Dudy, jeśli chodzi o rady działające w ramach Narodowej Rady Rozwoju, przedstawiciele dużych firm polskich, banków, ale także przedsiębiorców ukraińskich – grupa ok. 60 przedsiębiorców”. Przewidziany jest panel dyskusyjny i wystąpienia obu panów Prezydentów. – Partnerem naszego wydarzenia jest także PAIH, który zaprosił sporą grupę polskich przedsiębiorców do udziału w tym wydarzeniu, liczymy, że to będzie ok. 550, nawet może 600 osób, które wezmą udział w tym wydarzeniu – wskazał.

Na 17.30 zaplanowane jest spotkanie Par Prezydenckich z osobami zaangażowanymi w pomoc Ukrainie.

O godzinie 18 zaplanowane są wystąpienia Prezydentów na Dziedzińcu Zamku Królewskiego. Na Plac Zamkowym będą ustawione telebimy, na których będzie można zobaczyć na żywo wystąpienie dwóch Prezydentów


To pierwsza oficjalna wizyta Wołodymyra Zełenskiego w Polsce od czasu inwazji Rosji na Ukrainę. W trybie roboczym Prezydenci Polski i Ukrainy spotkali się dwukrotnie w Rzeszowie: w lutym 2023 r. i w grudniu 2022 r.

Prezydent RP złożył w tym czasie cztery wizyty na Ukrainie: w styczniu 2023 r. (we Lwowie spotkali się przywódcy Trójkąta Lubelskiego, a Prezydenci Polski i Ukrainy wspólnie odwiedzili Cmentarz Łyczakowski), w sierpniu 2022 r. (Andrzej Duda wziął udział w szczycie Platformy Krymskiej), w maju 2022 r. (Prezydent RP wygłosił orędzie przed Radą Najwyższą Ukrainy) i w kwietniu 2022 r. (Prezydent RP wraz z przywódcami Estonii, Litwy i Łotwy odwiedził wtedy m.in. Borodiankę, Irpień i Buczę – podkijowskie miejscowości zniszczone przez rosyjskie wojska).POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
NA PODSTAWIE: KPRP


NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Kopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło:
Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu
wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHPORTAL WYŚWIETLONO 14005589 RAZY

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów×