SWP

   Polska


 2023-05-26 ZJAZD ZIEM POLSKICH 1331

26 maja 1331 roku w Chęcinach król Władysław Łokietek zwołał Zjazd Ziem Polskich. Rocznica ta jest świętem szczególnym, ze względu na wyjątkową doniosłość zjazdu, jaki odbył się pod chęcińską twierdzą. Uważany jest on przez część historyków za pionierski w procesie tworzenia polskiego parlamentaryzmu szlacheckiego. Warto przybliżyć tę ciekawą historię, sięgającą prawie siedmiu wieków wstecz.

26 maja 1331 r. nie był dniem przypadkowym dla omawianych wydarzeń. Wtedy to bowiem upływał rozejm zawarty z Zakonem Krzyżackim, z którym Korona Królestwa Polskiego toczyła od kilkudziesięciu lat nieustanne konflikty. Nowy wielki mistrz zakonu Luther von Braunschweig znany był ze swojej wojowniczości, tak więc należało się spodziewać potyczki militarnej z północnym sąsiadem. Król Władysław I Łokietek postanowił więc zwołać do Chęcin zjazd rycerstwa, który podjąć miał kluczowe dla kraju decyzje.

Dlaczego Chęciny? Z oczywistych powodów. Warownia stanowiła silny punkt oporu, była jednym z kluczowych miejsc na mapie ówczesnej Polski i co ważne – usytuowana była centralnie na ówczesnym terytorium królestwa. Na okres dwóch ostatnich Piastów przypada rozbudowa twierdzy, która wielokrotnie odwiedzana była przez władców, co potwierdzają przekazy źródłowe i itineraria (opisy podróży). Tutaj też wydawali dokumenty, gromadzili państwowe skarby (czasowo przeniósł tu bowiem skarby koronne król Łokietek), rozbudowywali samo miasto. Z tego okresu pojawiają się na kartach historii pierwsi zarządcy zamku, przekształceni później w chęcińskich starostów grodowych.

Polecamy artykuł o zjeździe ziem polskich w dziale historia - kultura PAI.


ZJAZD ZIEM POLSKICH 1331 w DZIALE HISTORIA-KULTURA PAI

POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.


NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

POLECAMY TAKŻE


Fatal error: Uncaught exception 'PDOException' with message 'SQLSTATE[42000]: Syntax error or access violation: 1064 You have an error in your SQL syntax; check the manual that corresponds to your MySQL server version for the right syntax to use near 'order by element_6 DESC , element_24 DESC LIMIT 0,4' at line 9' in /pai_wiadomosci.php:154 Stack trace: #0 /pai_wiadomosci.php(154): PDOStatement->execute() #1 {main} thrown in /pai_wiadomosci.php on line 154