Z okazji 550. rocznicy urodzin wybitnego polskiego astronoma, Mikołaja Kopernika, Ambasada RP w Pretorii we współpracy z Pretoria Boys High 18 sierpnia zorganizowała w Pretorii specjalny wykład na temat jego życia i spuścizny, osiągnięć współczesnych polskich naukowców, a także znaczącego wkładu Polski w budowę i eksploatację południowoafrykańskiego teleskopu SALT w Sutherland.
Dr Świerkowski, znany polski astronom i futurolog wygłosił pasjonujący wykład, który wzbudził ogromne zainteresowanie uczniów prestiżowej szkoły średniej w Pretorii. Łącząc naukę ze sztukę, w bardzo przystępny sposób przybliżył młodym miłośnikom nauk ścisłych skomplikowane zagadnienia astronomii i kompleksowość kosmicznej perspektywy.
Wyjaśnił uczniom, dlaczego odkrycie Mikołaja Kopernika, które burzyło całą ówczesną wizję wszechświata, było tak ważne, i tak przełomowe dla dalszego rozwoju nauki i wiedzy o świecie. W czasach, w których żył Mikołaj Kopernik uważano, że Słońce krąży wokół Ziemi. Mikołaj Kopernik "wstrzymał Słońce, ruszył Ziemie". Jego największym osiągnięciem było opracowanie heliocentrycznego modelu Układu Słonecznego, według którego Słońce znajduje się w centrum, Ziemia jest planetą i podobnie jak pozostałe planety obiega Słońce po orbicie kolistej. Udokumentował to w swoim dziele "O obrocie sfer niebieskich", które zostało wydane w 1543 r. w Norymberdze.
Wykład dr. Świerkowskiego zgromadził liczną publiczność. Wydarzenie moderował Willem Truter, nauczyciel fizyki i opiekun koła astronomicznego Pretoria Boys High. Okolicznościowe przemówienie wygłosił Ambasador RP Adam Burakowski. Dyrekcja szkoły zorganizowała także szereg konkursów i quizów na temat Mikołaja Kopernika i astronomii. Ambasador RP Adam Burakowski wręczył zwycięzcom nagrody ufundowane przez Ambasadę RP w Pretorii. Impreza miała charakter otwarty.
W ramach obchodów 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, Ambasada RP zaprezentowała również okolicznościową wystawę „Mikołaj Kopernik. Życie i twórczość” przygotowaną przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Polską Akademię Nauk. Wystawa będzie prezentowana w szkole Pretoria Boys High” do końca miesiąca.
POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
NA PODSTAWIE: Ambasada RP w Pretorii
Zdjęcia: Grażyna Koornhof/Ambasada RP w Pretorii
NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Wyjątkiem jest uzyskanie indywidualnej zgodny redakcji, wówczas zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło:
Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu
wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.