SWP

   Polska


 2023-09-18 Korona ziemi dla Jerzego Kukuczki

36 lat temu, 18 września 1987 r. Jerzy Kukuczka stanął na szczycie Sziszpangmy, zdobywając tym samym Koronę Himalajów i Karakorum (14 ośmiotysięczników). Dokonał tego jako drugi człowiek na świecie po Reinholdzie Messnerze. Tyrolczyk wysłał Polakowi depeszę gratulacyjną, w której napisał: "Nie jesteś drugi, jesteś wielki".

Jerzy Kukuczka, jako drugi człowiek na świecie po Reinholdzie Messnerze, zdobył Koronę Himalajów. Do dziś jest uważany za geniusza wspinaczki wysokogórskiej. Góry były jego największą pasją i to one odebrały mu życie.

Kukuczka zasłynął na całym świecie jako drugi po słynnym Reinholdzie Messnerze człowiek, któremu udało się zdobyć wszystkie 14 ośmiotysięczników. Polakowi zajęło to niespełna osiem lat, a Włochowi prawie 17. Katowiczanin znany był z tego, że poszukiwał wciąż wyzwań i wspinał się przeważnie w bardzo trudnych warunkach. Na dziesięć ze wspomnianych szczytów wszedł nowymi trasami, siedem zdobył w stylu alpejskim, cztery jako pierwszy zimą, a jeden samotnie. Żaden inny zdobywca Korony Himalajów i Karakorum nie mógł się pochwalić takim osiągnięciem. Podziw wzbudzał też fakt, że na szczycie sześciu z nich stanął w ciągu niespełna dwóch lat.

W 1988 roku, podczas igrzysk olimpijskich w Calgary, on i Messner zostali nagrodzeni srebrnym Orderem Olimpijskim. Włoch odmówił przyjęcia wyróżnienia, tłumacząc, że uważa alpinizm za twórczość, a nie rywalizację. Kukuczka przyjął medal, argumentując, że w wyczynowym wspinaniu dostrzec można sportowe wartości.

Pierwszym jego ośmiotysięcznikiem był Lhotse. Zdobył go 4 października 1979 roku z Andrzejem Czokiem, Andrzejem Heinrichem i Januszem Skorkiem w stylu alpejskim, bez tlenu. Nową drogę na ten szczyt chciał wyznaczyć 25 lat temu, gdy ruszył wraz z Ryszardem Pawłowskim południową ścianą. Kukuczka wspinał się, jako pierwszy i na wysokości ok. 8200 m odpadł. Lina nie wytrzymała obciążenia i pękła, a wspinacz spadł w przepaść. Po odnalezieniu ciało pochowano w lodowej szczelinie, nieopodal miejsca upadku.


Jerzy Kukuczka w DZIALE HISTORIA-KULTURA PAI

POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.


NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

POLECAMY TAKŻE


Fatal error: Uncaught exception 'PDOException' with message 'SQLSTATE[42000]: Syntax error or access violation: 1064 You have an error in your SQL syntax; check the manual that corresponds to your MySQL server version for the right syntax to use near 'order by element_6 DESC , element_24 DESC LIMIT 0,4' at line 9' in /pai_wiadomosci.php:154 Stack trace: #0 /pai_wiadomosci.php(154): PDOStatement->execute() #1 {main} thrown in /pai_wiadomosci.php on line 154