SWP

   Kanada


 2023-11-21 Przyjęcie w Konsulacie Generalnym RP w Toronto z okazji 105 rocznicy odzyskania niepodległości

We wtorek 14 listopada w Konsulacie Generalnym RP w Toronto odbyło się przyjęcie z okazji 105 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele organizacji polonijnych, działacze społeczni, weterani, harcerze.

W swoim wystąpieniu witając zaproszonych gości Konsul Generalna Magdalena Pszczółkowska podkreśliła znaczenie Święta Odzyskania Niepodległości, oraz przypomniała historię walk Polaków na wielu frontach, które doprowadziły do wydarzeń w 1918 roku. Konsul Generalna wspomniała również tych z weteranów, którzy odeszli na wieczną wartę, w tym podpułkownika Zbigniewa Gondka, bohatera walk o Monte Cassino oraz Boleslawa Fujarczuka, który służył m.in. w Dywizjonie 303.

Podczas przyjęcia odbyła się również uroczystość wręczenia Złotego Krzyża Zasługi przyznanego przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Kindze Surma, Minister do spraw Infrastruktury w rządzie prowincji Ontario, a która znana jest z działalności w środowisku polonijnym, i której aktywność znacznie przyczyniła się do zachowania nazwy odbywającego sie każdego roku Festiwalu w Toronto, jako Roncesvalles Polish Festival.

W części artystycznej uroczystości wystąpił znany w Toronto pianista Bartosz Hadała.


Tekst i zdjęcia: Piotr Figura


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
NA PODSTAWIE: korespondencja dla PAI


NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄKopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło:
Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu
wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHPORTAL WYŚWIETLONO 14622927 RAZY

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów×