SWP

   Republika Południowej Afryki


 2023-12-04 Uroczystości z okazji Święta Niepodległości w RPA

10 listopada 2023 r. r. Ambasada RP w Pretorii zorganizowała uroczystość z okazji Święta Niepodległości.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele południowoafrykańskich instytucji rządowych, w tym Ministerstwa Stosunków Międzynarodowych i Współpracy (DIRCO), szefowie i członkowie miejscowego korpusu dyplomatycznego, media południowoafrykańskie, przedstawiciele think-tanków, organizacji pozarządowych i społecznych, środowisk akademickich, biznesowych i duchownych, a także Polonii.

Ambasador Adam Burakowski wygłosił okolicznościowe przemówienie, w którym wskazał na silne więzi i bardzo dobrą współpracę pomiędzy Polską a Republiką Południowej Afryki. Ambasador nawiązał do spotkania Prezydenta RP Andrzeja Dudy i Prezydenta RPA Cyrila Ramaphosy w czerwcu bieżącego roku. Przypomniał również o dwóch ważnych wydarzeniach w historii stosunków polsko-południowoafrykańskich:
- 80 lat temu rząd Unii Południowej Afryki przyjął grupę 500 polskich dzieci i ich opiekunów, ocalałych z deportacji na Syberię, i udzielił im bezpiecznego schronienia w Oudtshoorn;
- 79 lat temu miały miejsce heroiczne „Loty nad Warszawę” południowoafrykańskich wojsk powietrznych (South African Air Force) oraz alianckich lotników, którzy uczestniczyli w misji wojskowej mającej na celu wsparcie Powstania Warszawskiego w 1944 r.

Ambasador odniósł się także do niesprowokowanej i nieuzasadnionej inwazji Rosji na Ukrainę, a także nakreślił stanowisko Polski wobec konfliktu na Bliskim Wschodzie. Polska jednoznacznie potępia przemoc i działania wojenne wobec ludności cywilnej.

Znany i popularny południowoafrykański tercet „Trio Gloriosa” odegrał polski i południowoafrykański hymn, a także mistrzowsko zagrał poloneza C-dur Fryderyka Chopina oraz mazurka „Obertas” Henryka Wieniawskiego. Po oficjalnej części uroczystości, licznie zgromadzeni goście mieli okazję obejrzeć wystawę „Mikołaj Kopernik. Życie i twórczość”.

W Johannesburgu odprawiona została msza św. za Ojczyznę w rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości z udziałem Ambasadora RP w RPA, polskich dyplomatów i przedstawicieli Polonii.

11 listopada 2023 r. z inicjatywy pani Joanny Majksner-Pińskiej, redaktora wydawnictwa polonijnego „Dwukropek” i we współpracy z Ambasadą RP w Pretorii, odbył się w Kapsztadzie uroczysty koncert polskiej muzyki klasycznej mający na celu upamiętnienie 105. rocznicy Odzyskania Niepodległości. W programie znalazły się utwory Fryderyka Chopina, Henryka Wieniawskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Mieczysława Karłowicza, Witolda Lutosławskiego i Michała Kleofasa Ogińskiego w wykonaniu studentów Westerford High School.

Koncert był także okazją do uczczenia 250. edycji miesięcznika kulturalno-oświatowego „Dwukropek”. W wydarzeniu, wziął udział przedstawiciel Ambasady RP w Pretorii, Konsul RP Robert Rusiecki, który w swoim wystąpieniu przybliżył zebranym znaczenie odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. Walory artystyczne koncertu entuzjastycznie pochwalił w mediach społecznościowych Derek Auret, szef Cape Town Philharmonic Orchestra i uznany w RPA ekspert muzyczny.

Stowarzyszenie Polonijne w Kapsztadzie zorganizowało uroczyste obchody Święta Niepodległości 12.11.2023 r. W obchodach uczestniczyła liczna grupa uczestników.

Szkoła Polska przy Ambasadzie zorganizowała uroczyste obchody Święta Niepodległości w dniu 18.11.2023 r. z udziałem uczniów szkoły polskiej oraz nauczycieli.

Zapraszamy do obejrzenia migawek z koncertu w Kapsztadzie.
POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
NA PODSTAWIE: gov


NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄKopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło:
Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu
wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHPORTAL WYŚWIETLONO 14952480 RAZY

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów×