SWP

   Polska


 2024-02-24 WITKACY - LEPIEJ SKOŃCZYĆ W PIĘKNYM SZALEŃSTWIE...

139 lat temu urodził się Stanisław Ignacy Witkiewicz "Witkacy".

Witkacy. Malarz, rysownik i fotografik, dramaturg i powieściopisarz, filozof, teoretyk i krytyk sztuki; członek pierwszej polskiej grupy awangardowej Formiści; autor estetycznej teorii Czystej Formy; twórca Firmy Portretowej. Ekscentryk, który uczy nas myśleć, patrzeć szerzej, wychodzić poza stereotypy. Jak mawiał: "Rozumiem właśnie twórczość nie jako produkowanie tej idiotycznej, nikomu niepotrzebnej tak zwanej 'czystej formy' i nie jako odwalanie rzeczywistości, tylko jako stwarzanie rzeczywistości nowej, do której uciec można od tej, której mamy dosyć po same gardła..."

Po samobójczej śmierci narzeczonej, Jadwigi Janczewskiej w 1914 roku, Witkiewicz popadł w depresję. Przyjaciel, antropolog Bronisław Malinowski, zaproponował mu wówczas udział w wyprawie na Nową Gwineę jako lekarstwo na żal i wyrzuty sumienia. Z wyprawy tej wrócił Witkacy do ogarniętej wojną Europy. Wstąpił do armii rosyjskiej, był świadkiem wydarzeń rewolucji październikowej. Po powrocie do kraju zamieszkał w Zakopanem, prowadząc życie na wzór młodopolskiej bohemy.

W Zakopanem powstawały jego słynne sztuki teatralne, jak choćby "W małym dworku". Witkacy malował też portrety, posługując się szyldem Firma Portretowa S. I. Witkiewicz. Traktował je wówczas lekce, a paradoksalnie to właśnie one przyczyniły się do jego sławy jako malarza. Na wielu obrazach notował, pod wpływem jakiej substancji psychoaktywnej były malowane.

Witkacy zasłynął nie tylko jako dramaturg, czego przykładem są choćby "Szewcy". Pisał też powieści, m.in. "622 upadki Bunga, czyli Demoniczna kobieta" oraz "Pożegnanie jesieni". Jego twórczość charakteryzuje niepokojąca atmosfera, surrealizm i często dekadencki nastrój. Z jego życiem w ogóle związanych jest wiele tajemnic, które sam umiejętnie podsycał. Nawet samobójcza śmierć Witkacego pobudza do snucia najrozmaitszych teorii, podobnie jak sprawa ponownego pogrzebu. Ale o tym więcej w dziale historia-kultura PAI do którego serdecznie zapraszamy.


KOLORYZACJA ZDJĘCIA © PAI


Stanisław Ignacy Witkiewicz - Witkacy w DZIALE HISTORIA-KULTURA PAI
POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.


NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄKopiowanie materiału z portalu PAI jest zabronione

Wyjątkiem jest uzyskanie indywidualnej zgodny redakcji, wówczas zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło:
Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu
wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHPORTAL WYŚWIETLONO 15 242 871 RAZY

Projekt w 2023 roku dofinansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów
w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

×