SWP





   Polska


 2024-06-05 Chopin jak żywy

Po wielkim kompozytorze pozostały zdjęcia - oczywiście technicznie niedoskonałe, pośmiertna maska, kosmyk włosów, odlewy dłoni. Pamiątek jest oczywiście więcej. Rękopisy, notatki, rysunki, zegarki ofiarowane pianiście, autografy muzyczne, listy, kalendarze z zapiskami, pukiel włosów George Sand, ostatni fortepian artysty, paszport, ostatni list, portrety. Ani portrety jednak, ani fotografie nie ukazują wyglądu Mistrza w szczegółach do jakich jesteśmy współcześnie przyzwyczajeni. Stąd pokusa rekonstrukcji.

Podjął się jej Hadi Karim irański grafik specjalizujący się w komputerowym odwzorowywaniu podobizn znanych ludzi. Jak twierdzi pracę poprzedziła analiza nie tylko anatomii, ale i charakteru kompozytora.

"Chopin był typem introwertyka, który większość swojego czasu wolał spędzać w samotności. Polski pianista i kompozytor widoczny jest jedynie na dwóch zdjęciach z 1845 i 1847 roku. W przypadku tego pierwszego trudno jest cokolwiek dostrzec, a na drugim Chopin zmagał się z ciężką chorobą, przez co rysy jego twarzy i ogólny wygląd są trochę zmienione" - opowiada o swojej pracy Karim. "Zdjęcia były pewnego rodzaju podpowiedzią, ale nie okazały się zbyt pomocne podczas tworzenia projektu. Rysy twarzy kompozytora najlepiej widoczne są na pośmiertnej masce, którą w 1849 roku stworzył francuski rzeźbiarz i malarz Auguste Clésinger. Trzeba też pamiętać, że po śmierci wszystkie mięśnie przestają pracować" więc to również nie do końca miarodajne źródło.

Wnioskując po tym, co mówi sam autor rekonstrukcji, to jednak wizja artystyczna ostatecznie zdecydowała o sposobie przedstawienia Chopina. A jaki jest efekt pracy? możemy zobaczyć na załączonych zdjęciach.

Zdjęcia ze strony Hadi Karimi: https://hadikarimi.com/




Chopin jak żywy w DZIALE HISTORIA-KULTURA PAI




POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.


NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ




Kopiowanie materiału z portalu PAI jest zabronione

Wyjątkiem jest uzyskanie indywidualnej zgodny redakcji, wówczas zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło:
Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu
wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.




SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCH



PORTAL WYŚWIETLONO 15 589 442 RAZY





Projekt w 2023 roku dofinansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów
w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów





×