Ernst Lubitsch niemiecki reżyser laureat nagrody Oscara Specjalnego powiedział o niej że "była pierwszą aktorką europejską rozumiejącą istotę kina, a na pewno jedną z pierwszych osobistości Hollywood, która potrafiła skupiać na sobie uwagę także poza salą kinową". Pola Negri a właściwie Apolonia Chałupiec zmarła 37 lat temu, 1 sierpnia 1987 roku w San Antonio w Teksasie
Pola Negri, a właściwie Apolonia Chałupiec urodziła się w 1895 roku. Pochodziła z nizin społecznych (ojciec aresztowany za drobne przestępstwa kryminalne, matka pracowała jako kucharka i praczka), aby zabłysnąć w Hollywood od 1906 roku w szkole baletowej debiutowała na scenie w Jeziorze Łabędzim, jednak z tej kariery zrezygnowała z powodów zdrowotnych. W 1911 roku uczyła się w szkole aplikacyjnej. Jej debiut sceniczny w 1912 roku uznano za "niepowszednie zjawisko". Błyskawiczną karierę umożliwiały jej doskonałe warunki - kształtna sylwetka, owalna twarz, wyróżniała się umiejętnością gry mimicznej.
W 1914 roku zagrała w filmie "Niewolnica Zmysłów", mimo sukcesu zerwała kontrakt z wytwórnią "Sfinks" i wyjechała do Berlina, gdzie początkowo grała w półerotycznych melodramatach z licznymi scenami tanecznymi. W wyniku sądowego wyroku Pola musiała zrealizować w Warszawie część zaległego kontraktu. Wystąpiła więc w trzech filmach z cyklu "Tajemnice Warszawy" oraz dramacie "Jego ostatni czyn". W latach 1919-1922 Negri była żoną Eugeniusza Dąmbskiego. W Niemczech Negri zagrała m.in w filmie "Czarna Książka". Najważniejsze jednak było spotkanie z Lubitschem w latach 1918-1921, ponieważ zagrała w jego pięciu filmach m.in w "Madame Dubarry", "Sumurun" i "Dzika Kotka". Olbrzymi sukces "Madame Dubarry" przesądziły o wyjeździe za ocean. Jej filmy: "Bella Donna", "Napiętnowana", "Tancerka Hiszpańska" i "Cesarzowa" zostały źle przyjęte, sukces odniosła natomiast w melodramacie "Hotel Imperial".
Popularność w Hollywood Negri zdobywała również poza ekranem, wylansowała modę na chodzenie w sandałach z gołymi nogami i malowania paznokci u nóg. Była przedmiotem plotek z racji konfliktu z Glorią Swanson, romansu z Ch. Chaplinem czy narzeczeństwa z Rudolfem Valentino. Po śmierci Valentino - mimo demonstrowanej żałoby - szybko zagrała w filmie "Drut kolczasty", co spowodowało jej całkowite odrzucenie przez widzów. Przyczyną końca amerykańskiej kariery było nadmierne eksponowanie seksualnością w okresie krucjaty obyczajowej i nadejście dźwięku (Negri słabo znała angielski i miała chrapliwy głos). Gdy nie przedłużono z nią kontraktu przeniosła się do Francji.
W latach 1927-1931 była żoną zubożałego gruzińskiego księcia Sergiusza Mdiwaniego. W 1929 roku w Anglii zagrała z powodzeniem w dramacie "Ulica potępionych dusz". W III Rzeszy zagrała w 6 filmach, co spowodowało okresowy spadek popularności w Polsce. W 1941 roku zagrała egzotyczną gwiazdę operową w "Hi Diddle Diddle", a w 1963 roku pojawiła się w "Księżycowych Porządkach". Ostatnie lata życia spędziła w San Antonio, gdzie zmarła na zapalenie płuc w 1987 roku.
Bernard Shaw powiedział w czasie jednego ze spotkań z naszą artystką w Londynie, że „ludzie potrzebują złudzeń, by stawić czoła życiu.” Tę misję wypełniła doskonale. Mity służą nie tyle gwiazdom, co ich wielbicielom. Są źródłem natchnienia, nadziei, nostalgii i wewnętrznej siły.
Polecamy biografię wspaniałej aktorki w dziale historia-kultura PAI
Pola Negri - Apolonia Chalupec w DZIALE HISTORIA-KULTURA PAI
POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Wyjątkiem jest uzyskanie indywidualnej zgodny redakcji, wówczas zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło:
Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu
wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.