W pięknej scenerii Parku im. I.J. Paderewskiego w Toronto odbył się w niedzielę 29 września Festiwal Dwujęzyczności i Dobrej Książki zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego w Kanadzie. Honorowy patronat nad Festiwalem objął Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Warszawie.
Partnerami tego ważnego wydarzenia kulturalnego byli: Konsulat Generalny RP w Toronto, Szkoła Polska im. gen Józefa Hallera przy Konsulacie Generalnym RP w Toronto, Polska Szkoła Gr.2 ZPwK w Hamilton, Polska Szkoła im. Jana Brzechwy w Milton, Szkoła Polska im. Marii Konopnickiej w Oakville, Szkoła Polska im. M. Kopernika w Mississaudze oraz dwie szkoły prywatne: Quo Vadis i Alderwood Academy i przedszkole "Anielskie Skrzydła".
Oficjalnego otwarcia uroczystości dokonała prezes ZNPwK Iwona Malinowska, następnie poprosiła o zabranie głosu zarządzającego Parkiem Adama Dawidka, komendanta Placówki 114 Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce, który powitał wszystkich bardzo serdecznie życząc zgromadzonym przyjemnie spędzonego czasu. Prezes Malinowska przedstawiła Zarząd Główny Związku oraz przywitała gości honorowych Festiwalu: Konsul RP w Toronto Justynę Frelek, prezes ZG ZPwK Teresę Szramek, prezes ZG ZPwk oraz gości z Polski – nauczycieli z Gentle Teaching z Chełmna.
Poproszona o zabranie głosu Konsul Justyna Frelak podkreśliła, jak ważne jest nauczanie języka polskiego poza granicami Polski, podziękowała nauczycielom za ich pracę, poinformowała też, że Konsulat RP w Toronto na początku roku szkolnego przekazuje do szkół polonijnych Wyprawki dla Pierwszoklasistów. „Dwa języki znam, dwie Ojczyzny mam” tak można by określić przebieg uroczystości adresowanej nie tylko do uczniów, ale i do rodziców.
Podczas gdy uczniowie uczestniczyli w różnorodnych grach i zabawach przygotowanych przez nauczycieli szkół biorących udział w Festiwalu, rodzice zostali zaproszeni na interesujące szkolenie „Dwujęzyczność w szkołach polonijnych – własny język i własna kultura” przygotowane i przeprowadzone przez Ewę Iwanicką, dyrektor Polskiej Szkoły Grupy 2 ZPwK w Hamilton i Sylwię Krupę, dyrektor Polskiej Szkoły im. Gen. J. Hallera przy Konsulacie Generalnym RP w Toronto.
Nagrodą za udział w Festiwalu były piękne Dyplomy, które otrzymali wszyscy jego uczestnicy. Warto podkreślić, że odbyła się też aukcja książek podarowanych między innymi przez Sylwię Krupę i Teresę Szramek, która cieszyła się dużym powodzeniem wśród obecnych. Zakończenie tego interesującego wydarzenia zwieńczyły: smaczny poczęstunek dla wszystkich na który złożyły się pizza i pączki a także wspólne zdjęcie przy Pomniku Bohaterów Bitwy o Monte Cassino. Organizatorzy zebrali mnóstwo podziękowań od gości i rodziców za zorganizowanie w plenerze tego ważnego wydarzenia kulturalnego.
Pierwszy Festiwal Dwujęzyczności i Dobrej Książki dofinansowany przez Instytut Rozwoju Języka Polskiego ze środków Ministerstwa Eduakcji Narodowej przeszedł do historii i na pewno będzie kontynuowany w przyszłości. „ Z szacunku do naszych korzeni, z myślą o przyszłości”
Teresa Szramek
Związek Nauczycielstwa Polskiego w Kanadzie
POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Wyjątkiem jest uzyskanie indywidualnej zgodny redakcji, wówczas zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło:
Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu
wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.