Istniejący od 1925 roku w Stamford, CT, Holy Name Athletic Club przeszedł w ostatnim czasie wielką transformację. Nie tylko został odrestaurowany i zyskał piękny wygląd, ale także wznowił prężną działalność. Dowodem tego była jubileuszowa uroczystość zorganizowana przez nowy, odmłodzony zarząd, który ma nie tylko ochotę, ale również pomysły na jego dalszy rozwój. Klub ten może świecić przykładem dla wielu innych polonijnych organizacji, które zastygły w letargu i powoli wygaszają swoją aktywność.
„Stulecie Holy Name Athletic Club jest doskonałą okazją do celebrowania długiej tradycji i działalności polskiej społeczności w Stamford, tym bardziej, że przez wiele lat miejsce to było dla niej centrum kulturalnym” – podkreślił w rozmowie z „Nowym Dziennikiem” wicekonsul Wiktor Cichecki. Dodał, że jest pod wielkim wrażeniem pracy jaką w ciągu ostatniego roku wykonał nowy zarząd pod przewodnictwem prezes Angeliki Małysy, dzięki czemu klub nie tylko świetnie spełnia swoją rolę, ale także wszedł w nowe stulecie piękną jubileuszową ceremonią.
Zarząd Holy Name Athletic Club wraz z wicekonsul Anną Wańczyk (dziewiąta z prawej) i wicekonsulem Wiktorem Cicheckim / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK
„Wraz z uczestniczącą w tej uroczystości wicekonsul Anią Wańczyk jesteśmy pełni uznania dla ich pracy i tego jak to wszystko zorganizowali oraz jak dużo energii w to włożyli. Niesamowita jest także gościnność tutejszej Polonii” – stwierdził dyplomata zapewniając jednocześnie, że przedstawiciele Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku na pewno z przyjemnością będą odwiedzać to miejsce przy różnych okazjach.
Radości nie kryła także Angelika Małysa, pełniąca od lutego 2024 roku funkcję prezesa Holy Name Athletic Club.
„Dla obecnego zarządu ta jubileuszowa uroczystość jest ogromnie ważna i czujemy się niesamowicie dumni, że w tym wyjątkowym czasie dowodzimy tym klubem – podkreśliła w rozmowie z 'Nowym Dziennikiem’ jego szefowa. – Jest ona także ważna dla Polonii w Stamford, która w ostatnim czasie była mniej aktywna, a jednak to rocznicowe wydarzenie zmobilizowało wszystkich i licznie wzięli w nim udział” – stwierdziła Angelika Małysa. Dodała, że osoby zaangażowane w działalność klubu, w ciągu ostatniego roku włożyły w niego sporo pracy społecznej, żeby obiekt ten doprowadzić do aktualnego stanu.
Prezes Holy Name Athletic Club Angelika Małysa wygłosiła okolicznościowe przemówienie / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK
„To było ogromne wyzwanie, ponieważ przejęliśmy go w całkowitej ruinie, był zniszczony i zadłużony. W dodatku nie mieliśmy żadnych pieniędzy na odnowienie lokalu. Jednak wspólnymi siłami ludzi z zarządu oraz członków i przyjaciół klubu udało nam się wszystko doprowadzić do obecnego stanu, i od roku prowadzimy prężną działalność. Wszelkie remonty, renowacje, malowanie pomieszczeń, czy nawet sadzenie krzewów i kwiatów na zewnątrz budynku zrobiliśmy sami, własnymi rękami. Po prostu chcieliśmy, żeby to miejsce piękne wyglądało podczas dzisiejszej uroczystości. W ten sposób weszliśmy w nową erę działalności Holy Name Athletic Club w Stamford” – stwierdziła z dumą jego prezes.
Angelika Małysa, podkreśliła również, że obecnie klubem zarządza zespół młodych ludzi chętnych do pracy i realizacji nowych wyzwań. Dodała, że w tym roku odbyły się w nim wybory prezydenckie, w których w pierwszej turze wzięło udział około 500 osób, a w drugiej głosowało prawie 900 z 950 zarejestrowanych wyborców.
Wśród gości byli Marta i Krzysztof Medynowie (na pierwszym planie) / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK
„Klub istnieje 100 lat i niestety nie pamiętam, żeby kiedykolwiek uczestniczył w Paradzie Pułaskiego. W ubiegłym roku po raz pierwszy zostaliśmy zaproszeni do udziału w tym wydarzeniu przez lokalny Komitet Parady Pułaskiego ze Stamford i maszerowaliśmy wspólnie Piątą Aleją” – zaznaczyła szefowa Holy Name Athletic Club, dodając, że tylko dzięki tym dwom wydarzeniom klub zyskał ogromny rozgłos i zdobył sympatię wielu ludzi. Dodała, iż ma nadzieję, że równie chętnie Polonia ze Stamford będzie uczestniczyła w kolejnych imprezach organizowanych w Holy Name Athletic Club.
Hymny narodowe – polski i amerykański – wykonały Laura Bzura (z lewej) i Karolina Preneta, tegoroczna Miss i Junior Miss Polonii ze Stamford / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK
Jubileuszowa uroczystość związana ze 100-leciem jego istnienia odbyła się 14 czerwca i cieszyła się dużym zainteresowaniem. Wśród gości honorowych, prócz wspomnianego wcześniej wicekonsula Wiktora Cicheckiego była wicekonsul Anna Wańczyk, przedstawiciele Knights of Columbus oraz lokalnego Komitetu Parady Pułaskiego i Polskiej Sobotniej Szkoły w Stamford, a także księża z kościoła Holy Name of Jesus – proboszcz ks. Leszek Szymaszek pełniący funkcję kapelana Holy Name Athletic Club oraz wikariusz ks. Jakub Rachwalski. Uroczystości towarzyszyła wystawa archiwalnych zdjęć. Oczywiście nie zabrakło również życzeń i gratulacji, kwiatów, a także pięknego i smacznego tortu.
Jubileuszową ceremonię prowadził znany w polonijnym środowisku młody działacz i zarazem polsko-amerykański aktor Bartek Szymański. Rocznicowe obchody rozpoczęły się bardzo uroczyście od wejścia na salę balową całego zarządu Holy Name Athletic Club, który został wprowadzony przez przedstawicieli Knights of Columbus. Po przestawieniu jego składu oraz powitaniu gości honorowych pojawiły się hymny narodowe – polski i amerykański – które zaprezentowały Laura Bzura i Karolina Preneta, tegoroczna Miss i Junior Miss Polonii ze Stamford. Oczywiście, jak zawsze w takich momentach, do śpiewu włączyli się wszyscy uczestnicy imprezy.
Podczas części oficjalnej zarząd Holy Name Athletic Club złożył uroczystą przysięgę / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK
Następne odbyło się zaprzysiężenie nowego zarządu Holy Name Athletic Club, któremu przewodniczył wicekonsul Wiktor Cichecki. Później prowadzący część oficjalną Bartek Szymański przybliżył – w wielkim skrócie – historię i działalność klubu, po czym odbyła się seria przemówień, którą rozpoczęło wystąpienie Angeliki Małysy. Na wstępie prezes Holy Name Athletic Club w podziękowała wszystkim uczestnikom za udział w jubileuszowym wydarzeniu oraz wyraziła wdzięczność, że zarządowi, na czele którego stoi, przypadł zaszczyt wprowadzenia klubu w kolejne stulecie.
„Zaczęliśmy pisać swoją historię w tym miejscu w lutym zeszłego roku” – podkreśliła szefowa Holy Name Athletic Club. Dodała, że był to czas wytężonej pracy i przygotowań.
„Każdy tydzień przynosił nowe wyzwania, problemy i małe sukcesy, które nas motywowały do dalszej pracy” – wyjaśniła Angelika Małysa. Dodała, że to zaangażowanie osób oddanych klubowi doprowadziło do rocznicowej uroczystości.
„Ta sala po raz kolejny jest wypełniona wspaniałymi ludźmi, a to jest dowód na to, że mamy Polonię, która nas wspiera i chce aby to miejsce wciąż istniało i błyszczało jako symbol polsko-amerykańskiej kultury i społeczności” – podkreśliła prezes Holy Name Athletic Club, dziękując wszystkim za liczny udział i wsparcie.
W trakcie uroczystości znany saksofonista jazzowy Krzysztof Medyna opowiedział o swoich związkach z klubem i parafią Holy Name of Jesus w Stamford / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK
Następnie głos zabrała wicekonsul Anna Wańczyk, która wyraziła swoje uznanie dla zarządu klubu za świetne przygotowanie jubileuszowej uroczystości oraz włożenie świeżej energii w jego działalność.
„Ciągle mamy tutaj piękne, przyjazne i dynamicznie rozwijające się miejsce przeznaczone dla polskiej społeczności” – stwierdziła wicekonsul zachęcając jednocześnie osoby zarządzające do dalszego kontynuowania tej pracy i rozwijania działalności Holy Name Athletic Club.
Przemówienia wygłosili także, przedstawiciel Knights of Columbus Tom Finn oraz mieszkający w Stamford, znany muzyk jazzowy Krzysztof Medyna. Obaj wspominali o swoich związkach z klubem i polską parafią, przy której przed laty on powstał oraz o relacjach z lokalną Polonią.
Na zakończenie głos zabrał kapelan Holy Name Athletic Club ks. Leszek Siemaszko, który również udzielił zebranym okolicznościowego błogosławieństwa.
Pamiątkowymi dyplomami zostali uhonorowani zasłużeni członkowie zarządu Holy Name Athletic Club. Od lewej: skarbnik Marek Sobolewski, sekretarz Karolina Uracz, prezes Angelika Małysa i powiernik Janusz Rydzik / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK
W części oficjalnej wręczono także specjalne dyplomy uznaniowe najbardziej zasłużonym i zaangażowanym członkom zarządu Holy Name Athletic Club. Otrzymali je: sekretarz Karolina Uracz, powiernik Janusz Rydzik, skarbnik Marek Sobolewski oraz prezes Angelika Małysa. Na zakończenie wszyscy uczestnicy uroczystości odśpiewali razem tradycyjne „Sto lat” z dedykacją dotyczącą dalszej działalności klubu.
Powstanie klubu zbiegło się z wmurowaniem kamienia węgielnego pod nowy kościół Holy Name of Jesus w Stamford, co miało miejsce 5 kwietnia 1925 roku. Świątynia ta miała zastąpić wcześniejszy wybudowany w 1903 roku drewniany kościółek, który niestety doszczętnie spłonął. Założony 25 kwietnia 1925 roku, z inicjatywy księdza Stanisława Nalewajki, Holy Name Athletic Club miał być klubem towarzyskim, skupiającym przy parafii osoby polskiego pochodzenia. Był on otwarty wyłącznie dla członków i ich gości i miał zapewniać im przyjazną atmosferę jako dom z dala od ojczyzny.
W przeciągu stu lat istnienia było to miejsce, w którym polska społeczność ze Stamford i okolic spotykała się, i nadal się spotyka, w celach rozrywkowo-towarzyskich. Klub oferuje możliwość organizowania różnych imprez, uroczystości rodzinnych oraz zajęć sportowych. Holy Name Athletic Club od początku istnienia wspierał parafię działaniami filantropijnymi, w tym m.in. zakup Dzwonu „Walk o Niepodległość” pochodzącego ze Światowej Wystawy „The World of Tomorrow” odbywającej się w Nowym Jorku w 1939 roku, czy też budowę szkolnej sali gimnastycznej.
Obecnie Holy Name Athletic Club jest także jedną z organizacji reprezentujących Stamford podczas dorocznej Parady Pułaskiego w Nowym Jorku. W tym roku jego pomieszczenia służyły jako lokal wyborczy podczas wyborów prezydenckich.
Stuleciu istnienia Holy Name Athletic Club towarzyszyła wystawa archiwalnych zdjęć / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK
Oczywiście klub oferuje zarówno polskim, jak również innym imigrantom, wiele więcej możliwości związanych z rozrywką i życiem towarzyskim i w dalszym ciągu tętni życiem, a ostatnio nawet dzięki społecznej pracy oddanej grupy ludzi zintensyfikował swoją działalność.
Od lutego 2024 roku prowadzi go nowy zarząd, w skład którego wchodzą: prezes Angelika Małysa, wiceprezes Marcin Toczek, skarbnik Marek Sobolewski, sekretarz Karolina Uracz oraz funkcjonariusz porządkowy John Litwiak. Poza tym Radę Dyrektorów i Radę Powierniczą tworzą: Wioleta Trojan, Ewa Trojan, Zbigniew Dzudziński, Kamil Juszczyk, Sylwester Kubisiak, Dariusz Perkowski, Jacek Wityński, Lester Duda, Janusz Rydzik, Jacek Cieszyński, Arkadiusz Luba, Zdzislaw Rakowski, Sławomir Czempiński, Grzegorz Lodygo i Bogdan Sobolewski.
Tekst i zdjęcia: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK
POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
NA PODSTAWIE: dziennik.com
NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Wyjątkiem jest uzyskanie indywidualnej zgodny redakcji, wówczas zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło:
Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu
wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.