SWP

   Argentyna
 2019-12-31 BAZYLIKA MATKI BOŻEJ W LUJAN W BIAŁO-CZERWONYCH BARWACH

Matka Boża w Lujan (hiszp. Nuestra Señora de Luján) jest świętą patronką Argentyny. Od 110 lat Polacy i potomkowie Polaków pielgrzymują do Luján aby podziękować matce Bożej za dary otrzymane podczas całego roku.

Spotkanie odbyło się o 10:30 przed Bazyliką, o godzinie.11 przy portalu środkowym Bazyliki czekał na pielgrzymów o.Jerzy Twaróg, Rektor Polskiej Misji Katolickiej w Argentynie.

Po wyjściu pielgrzymów odbyła się msza święta dziękczynna. Przy ołtarzu stała delegacja Harcerstwa Polskiego oraz młodzież ubrana w strojach ludowych i różne delegacje towarzystw polskich ze sztandarami.

Msza święta została odprawiona przez ojca Jerzego Twaroga, o. Krzysztofa Domańskiego i o Kazimierza Bochniaka. Była to okazja żeby przypomnieć nam, że w tym sanktuarium bije serce narodu argentyńskiego w sercu Matki Bożej w Luján. To jest ten naród, który przejął naszych przodków. Był także moment żeby złożyć w rękach Matki Bożej nasze radości, nadzieję, smutek i móc w ramionach Matki Bożej się skryć.

Po mszy Świętej harcerze wyprowadzili w procesji posąg Matki Bożej z Luján.

Po procesji zeszliśmy do podziemia (krypty) żeby się pomodlić przed obrazem Matki Bożej Częstochowskiej i zaśpiewać Apel Jasnogórski.


Krystyna Misa - Głos Polski Argentyna


Figurka mierzy ok. 60 cm i wykonana jest z terakoty. W celu jej lepszego zabezpieczenia w 1887 pokryto ją srebrną blachą. Zazwyczaj ubrana jest w bogato zdobioną białą suknię i niebieski płaszcz – kolory Argentyny. Widoczna jest jedynie okolona włosami twarz i ręce złożone do modlitwy.

Historia

W 1630 pochodzący z Portugalii osadnik sprowadził z Brazylii niewielką rzeźbę, by w swoich posiadłościach wybudować kaplicę ku czci Matki Bożej. Zgodnie z legendą, w czasie podróży do miejsca przeznaczenia woły ciągnące wóz z figurką zatrzymały się nad rzeką Luján i nie chciały dalej ruszyć. Jednomyślnie uznano, że Maryja pragnie pozostać w tym miejscu. Postawiono tu kaplicę, w której gromadziło się co raz więcej wiernych. W 1887 papież Leon XII dokonał koronacji figury. W 1982 papież Jan Paweł II podczas podróży do Argentyny odprawił w bazylice w Luján mszę w intencji pokoju na świecie i podarował Matce Bożej złotą różę.

Związki z Polską

W 1983 ówczesny prymas Polski kard. Józef Glemp podczas wizyty w Argentynie otrzymał od tamtejszej Polonii kopię figury Matki Bożej z Luján. W 1984 postanowił ją przekazać nowo tworzonej parafii Ofiarowania Pańskiego w Warszawie. W 1987 figura została umieszczona w tymczasowej kaplicy parafialnej. W 1999 z inicjatywy ambasadora Argentyny i argentyńskiej Polonii zapadła decyzja o poświęceniu jednej z kaplic w nowo budowanym kościele Matce Bożej Lujańskiej. Witraże, mozaiki i ołtarz w kaplicy zostały sfinansowane przez argentyńskiego ofiarodawcę. W 2000 odbyła się uroczystość intronizacji figury z udziałem m.in. przedstawicieli argentyńskiego duchowieństwa, ministra spraw zagranicznych Argentyny oraz polskich misjonarzy pracujących w Ameryce Południowej. W 2001 odbyła się uroczystość koronacji figury, a w 2007 otrzymała ona bursztynową sukienkę wykonaną z biżuterii i bursztynu ofiarowanych przez parafian.


Informacja: Polonijna Agencja Informacyjna
Na podstawie: Relacji: Krystyna Misa - Głos Polski Argentyna
Fot & wideo: Krystyna MisaW przypadku kopiowania materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

ODWIEDZIŁO NAS DOTYCHCZAS 3675780 OSÓB