SWP

   Belgia

 2020-01-31 UROCZYSTOŚĆ OTWARCIA SZKOŁY W NOWEJ LOKALIZACJI

Szkoła Polska w Antwerpii cieszy się ogromną popularnością wśród Polonii co jest powodem jej bardzo szybkiego rozwoju. Przed dwudziestu dwu laty, kiedy rozpoczynaliśmy zajęcia w Sint Jan Berchmanscollege na liście było 35 uczniów. Dziś jest o 650 więcej.

To wielka satysfakcja, ale także zobowiązanie do szukania lepszych, profesjonalnych, warunków dla realizacji zadań edukacyjnych. Po długich i trudnych staraniach o nową lokalizację, marzenia stały się faktem. To, co wydawało się niemożliwe, przybrało realne rozmiary: rozświetlone słońcem klasy, ogromna biblioteka, sala do uroczystości, jadalnia, sekretariat oraz pokój nauczycielski a także przepiękny ogród i to wszystko w centrum miasta.

Oczywiście nie bez sentymentu rozstawaliśmy się z Sint Jan Berchmanscollege. Dziękujemy za 22 letnią gościnę.

25 stycznia 2020 r. był dniem otwartym dla Rodziców i Gości. Piękną i wzruszającą uroczystością rozpoczęliśmy nowy etap w życiu szkoły.

W uroczystości udział wzięli:

  • Pan Artur Orzechowski, Ambasador RP w Królestwie Belgii
  • Pan Senator Kazimierz Ujazdowski, Przewodniczący Senackiej Komisji do Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą
  • Pan Piotr Wojtczak, Ambasador Rzeczpospolitej Polski w Wielkim Księstwie Luksemburga
  • Pan Dirk van Rossem, Przedstawiciel Biskupa Antwerpii do Spraw Edukacji.
  • Pani Veronique van Dyck, Dyrektor Sint Lucas wraz z pracownikami.
  • Panie Konsul Maria Czechowicz i Agnieszka Paciorek
  • Dyrektorzy Szkół Polskich i Polonijnych
  • Prezes Macierzy Szkolnej Pani Barbara Wojda,
  • Prezesi przedstawiciele organizacji polonijnych w Belgii
  • Rodzice i przyjaciele Szkoły.

Wstępem był krótki film z życia szkoły w ostatnich jej miesiącach reżyserii nauczyciela Pani Anny Piekut. Uroczystość ubogacił występ uczniów klasy VC przygotowany przez nauczyciela Panią Anetę Waszkiewicz. O oprawę muzyczną zadbał Pan Michał Bandurski z grupą artystyczną ScholAntwerpia, a profesjonalne oświetlenie przygotował nam Brat Rafał Chwedorczuk.

Uczniowie Pani Doroty Gospodarowicz z klasy IC słowiczymi głosami odśpiewali „Biało-czerwone jest moje serce”. Rangę i powagę uroczystości podkreśliła Grupa Rekonstrukcyjna Pierwszej Polskiej Dywizji Pancernej Antwerpia, wprowadzając sztandar Związku Kombatantów Pierwszej Polskiej Dywizji Pancernej Benelux. Ogromnym zaszczytem dla naszych uczniów było wystawienie pocztu sztandarowego, Sztandaru Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Belgii.

Pan Ambasador Artur Orzechowski odczytał list Pana Adama Kwiatkowskiego Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Dudy. List był pełen gratulacji oraz pełnego wsparcia dla naszej szkoły. Z kolei Pan Senator Kazimierz Ujazdowski w imieniu Senatu RP złożył wyrazy szacunku: „…za energię, kompetencje i determinację, za odwagę i moc waszych wyborów”. Następnie dodał ważne słowa: „Nie byłoby tego dzieła, gdyby nie decyzja każdego z was o stałej łączności z kulturą polską…”. Pan Senator przekazał szkole medal pamiątkowy Senatu RP, który ma symbolizować obecność Senatu RP we wspólnocie szkolnej.

Niebywale emocjonalną częścią uroczystości były podziękowania dyrektor Moniki Pruskiej dla Rodziców, którzy zaangażowali się w przeprowadzkę oraz przygotowanie szkoły do zajęć a byli to: Bartłomiej Solarski, Grzegorz Szemro, Kazimierz Podleśny, Elżbieta i Mateusz Karabanowscy, Agnieszka Krzciuk, Marcin Toporowski, Katarzyna Kupiec, Wioletta Sarzała, Monika Kaziród, Paweł Jakóbik, Mariusz Waszkiewicz, Małgorzata Korba, Marta Zabora, Magdalena Sawicka – Wątroba, Kamila i Damian Samol, Edyta Pożarowska oraz Bracia Marcin Derdziuk i Rafał Chwedorczuk.

Część oficjalną zakończyła modlitwa i poświecenie pomieszczeń przez Brata Marcina Derdziuka oraz poświecenie krzyży przygotowanych przez Siostrę Małgorzatę Lubas.

Końcowym towarzyskim akcentem była recepcja przygotowana przez Radę Rodziców sponsorowana przez Pana Krzysztofa Kowala.

DLA NAS NOWA SZKOŁA TO NOWE WYZWANIA...


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
Na podstawie: Szkoła Polska AntwerpiaNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Kopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCH


ODWIEDZIŁO NAS 12771860 OSÓB

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów