SWP

   Ukraina
 2020-02-23 OBCHODY 76. ROCZNICY ZAGŁADY HUTY PIENIACKIEJ

- Pochylając razem z Państwem głowę przed prochami męczenników z Huty Pieniackiej i prosząc Boga, aby obdarzył ich swoim pocieszeniem, proszę jednocześnie dla naszych narodów o łaskę odnalezienia się w prawdzie i o dobrą przyszłość - napisał prezydent RP Andrzej Duda w liście do uczestników i organizatorów uroczystych obchodów 76. rocznicy zagłady polskiej miejscowości Huta Pieniacka. List odczytał minister Adam Kwiatkowski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

23 lutego w dorocznych uroczystościach uczestniczyli także wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska, minister Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, minister Jan Dziedziczak, pełnomocnik rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą, profesor Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Przybyli także potomkowie zabitych, przedstawiciele Stowarzyszenia Huta Pieniacka z prezes Małgorzatą Gośniowską-Kolą, Bartosz Cichocki, ambasador Polski na Ukrainie, Eliza Dzwonkiewicz, konsul generalny RP we Lwowie, członkowie organizacji i towarzystw z całej Polski oraz lwowscy Polacy.

Władze ukraińskie reprezentował Iwan Sobko, wiceprzewodniczący Lwowskiej Państwowej Administracji Obwodowej.

Modlitwie ekumenicznej przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji lwowskiej o. Edward Kawa.

Na zakończenie przy pomniku złożono kwiaty i zapalono znicze.

Obchody rocznicowe organizowane są przez Stowarzyszenie Huta Pieniacka we współpracy z Konsulatem Generalnym RP we Lwowie.


Informacja: Polonijna Agencja Informacyjna
Na podstawie: Gazeta Kurier Galicyjski / Konstanty Czawaga, Eugeniusz Sało
Fot. Konstanty CzawagaW przypadku kopiowania materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ