SWP







DZIEŃ POLONII I POLAKÓW ZA GRANICĄ 2020





Dzień Polonii i Polaków za Granicą to święto ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, z inicjatywy Senatu RP, w dowód uznania wielowiekowego dorobku i wkładu Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości, wierność i przywiązanie do polskości oraz pomoc Krajowi w najtrudniejszych momentach.






Szanowni Państwo, drodzy rodacy, przyjaciele, Wspólnoto Polska

Zapraszamy Państwa na wydarzenie niezwykłe, bo dziejące się w niezwykłych okolicznościach. Dzień Polonii i Polaków za Granicą to nasze święto, które w tym roku organizujemy w Internecie. Trochę szkoda, że nie staniemy obok siebie, nie weźmiemy się za ręce, ale mimo to będziemy razem. Jedność serc i umysłów pokonuje wszelkie organiczenia.

W naszym portalu i profilach społecznościowych już czeka na Państwa ponad setka Rodaków, którzy korzystając ze swoich talentów, w imię przywiązania do Ojczyzny, chcą podzielić się swoimi uczuciami, myślami, stworzonymi na tę okazję pracami plastycznymi, zdjęciami, filmami. Ilu dołączy do nas w ciągu dnia - któż to może wiedzieć. Wspólnie stworzymy tą przekraczającą granice uroczystość. I jesteśmy pewni, że zapamiętamy ją na długo. Przejdzie do naszej historii jak wiele polskich krętych dróg, które sprawiły, że mieszkamy na wszystkich kontynentach ziemi, ale tylko jedno miejsce jest wyłącznie nasze - Polska - nasza ziemia, mowa, historia, kultura, język, obyczaj. W jej imieniu zgromadzeni, zapraszamy na wspólne świętowanie.


Przesłanie do Polonii i Polaków za granicą
od prezydenta RP Andrzeja Dudy
I PIERWSZEJ DAMY AGATY KORNHAUSER-DUDY




Od premiera RP Mateusza Morawieckiego



Od Pełnomocnika Rządu
do spraw Polonii i Polaków za Granicą
Jana Dziedziczaka



Od ministra Edukacji Narodowej
Dariusza Piontkowskiego



Od prezesa Stowarzyszenia "wspólnota Polska"
Dariusza Piotra Bonisławskiego



2 maja - nasze święto


Dzień Polonii i Polaków za Granicą, obchodzony 2 maja, został ustanowiony przez Sejm RP w 2002 roku. Za tą inicjatywą stało uznanie „wielowiekowego dorobku i wkładu Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości, wierność oraz przywiązanie do polskości, a także pomoc Ojczyźnie w najtrudniejszych momentach”.

Wierząc, iż jubileusz ten jest ważny dla wszystkich rodaków – niezależnie od miejsca, w którym żyją – szczególnie dziś łączymy się myślą z Polakami za granicą, dziękując im za działania na rzecz dobra naszego państwa.



Młodzież polonijna dla Rodaków

Młodzież Klubu Studenta Polonijnego Stowarzyszenia "Wspólnota Polska"

KONCERT 2 MAJOWY

Koncert składający się z trzech części: muzyki klasycznej, piosenek oraz poezji



Koncert fortepianowy - Robert Bronchard

Fryderyk Chopin Mazurek cis-moll op. 50 nr 3



CZY WIESZ? ... Mazurek trzeci, w cis–moll, to utwór mistrzowski, jedno z absolutnych arcydzieł. Nie tylko natchniony – jak się to dawniej mówiło – ale i znakomicie skonstruowany. U progu lat czterdziestych zaciekawiła Chopina książka wydana w Paryżu w roku 1837: podręcznik do nauki kontrapunktu Cherubiniego. Efektem owego zwiększonego zainteresowania kontrapunktem i pogłębiania wiedzy i warsztatowych umiejętności w tym właśnie zakresie są mazurki z kolejnych opusów, w tym op. 50. W fakturę mazurków wkroczyła technika polifoniczna, ale szkicowana jak gdyby cienkim piórem. Odtąd w muzyce mazurków koegzystować będą – przeplatając się nawzajem - trzy rodzaje faktur: homofoniczna, typowo mazurkowa, polegająca na eksponowaniu melodii akompaniowanej akordami, dalej faktura monofoniczna – jednogłosowa, wreszcie – polifoniczna.

Delikatności i subtelności tematu inicjalnego, wyrażonego w postaci kanonu, przeciwstawił Chopin gwałtowność i pełnię brzmienia mazurowego kontrtematu. Jeszcze dwa inne wątki włączą się w przebieg utworu. Najpierw pojawi się echo oberkowego, tanecznego zapamiętania – uporczywe powtarzanie jednej frazy, choć stale nieco inaczej. Po nim zaś sostenuto – rozśpiewane szeroko na nutę kujawiaka. Będzie się wydawać, że pulsująca na zmianę tymi czterema rytmami i tonami narracja – trwać będzie bez końca. Wszystko tu jednak od samego początku, rzec można, dążyło do finałowej kulminacji. Do tego dosyć dziwnej w mazurku – kontrapunktycznego, schromatyzowanego stretta i do jej dramatycznego, naznaczonego tragizmem przesilenia. Następuje wygasanie i uciszanie się, ale nie zamarcie.

Trudno się dziwić, że George Sand, wrażliwa na muzykę, wpadła niemal w euforię. „Chopin skomponował dwa przepiękne mazurki”, informowała Eugeniusza Delacroix, dodając zdanie chyba świadomie hiperboliczne: „są warte więcej niż czterdzieści romansów i wyrażają więcej niż cała literatura naszego stulecia”.



Marina Terlecka

Fryderyk Chopin "Śliczny chłopiec"

Nikodem Frach

Henryk Wieniawski II Koncert skrzypcowy d-moll Op. 22, część 2


CZY WIESZ? ... Nie wiadomo, czy latem 1843, czy wcześniej powstał w Nohant utwór tak odległy od wszelkiego warsztatowego i emocjonalnego skomplikowania, że aż niemal prymitywny. Chodzi o piosnkę zwrotkową do słów Bohdana Zaleskiego, "Śliczny chłopiec", tę samą, którą za rok zachwyci się – goszcząca w Nohant – Ludwika, siostra Chopina. Zaleski ubrał w polskie słowa dumkę ukraińską. Chopin nadał im melodię i rytmy bezpretensjonalnego mazurka. Sam Ślicznego chłopca nazwał w liście do siostry „piosneczką”. Ciekawe, kto ją w Nohant śpiewał? Ludwika, a może Paulina Viardot? I jak ta niewyszukana – w porównaniu z mazurkami lub Kołysanką – naiwnie sentymentalna piosnka mogła zabrzmieć w salonie pani Sand?


CZY WIESZ? ... Koncert Skrzypcowy d-moll Henryka Wieniawskiego należy do największych koncertów epoki romantycznej. Po koncertach Paganiniego jest to najczęściej nagrywany i wykonywany dziś koncert skrzypcowy napisany przez wirtuoza. Musi mieć coś ze słowiańskiej duszy romantycznej, gdyż chętnie wykonywali i wykonują go skrzypkowie pochodzący z naszej strefy świata.

Część druga II Koncertu skrzypcowego d-moll - Romance: Andante non troppo w tonacji B-dur - opiera się na pięknej melodii w rytmie na 12/8 i łączy ogniwa łańcucha akordowego. Wieniawski był nie tylko wirtuozem dysponujący fenomenalną techniką, ale wielkim lirykiem. W relacjach często opisywano go jako "poetę skrzypiec”. Przeszedł do historii muzyki również jako kompozytor. W jego utworach obecne są oba te przymioty: brawurowa wirtuozeria oraz liryzm.


Anita Czirkowa CKPiDE

Tatiana Panakowa_CKPiDE


Kinga Molnar, (Węgry) biegnie z flagą


Maksymilian Frach i Mikołaj Frach

Aleksander Zarzycki, Mazurek G-Dur Op. 26

Mikołaj Frach

Fryderyk Chopin, Polonez As–dur Op. 53


CZY WIESZ? ... Polonez As–dur, Fryderyka Chopina, skomponowany w Nohant, przeznaczony jest wyłącznie do słuchania. Ma kształt i charakter choreicznego poematu. Jest bliższy balladom niż tańcom, chociaż puls i wigor, a przede wszystkim majestatyczność poloneza wciąż wyraźnie z niego bije.

Takty wstępne, zapowiadające wejście poloneza, mają rozmach i gest, zarazem dostojność i siłę przebicia. W temacie poloneza (głównym, inicjalnym, tym, który pozostaje w pamięci) brzmi siła, upór i dążenie wzwyż. Chopin każe grać go forte i maestoso. Siłę dają oktawy basu, upór stwarza notoryczne powtarzanie frazy inicjalnej. Dążenie wzwyż wyniesie – za moment – ów buńczuczny i dumny temat wzwyż klawiatury i w sferę brzmienia pełnego, absolutnego. Nawet sostenuto – niosące zazwyczaj moment wytchnienia - nie zwalnia z napięcia. Zaledwie nieco powstrzymuje pęd narracji. Uderzeniem siedmiu akordów fortissimo w niespodziewanym tu E–dur – wprowadza nas Chopin w przedziwny, niemal balladowy świat tria, partii centralnej utworu. Niezapomniane wrażenie sprawia prosty efekt fanfar rozbrzmiewających zrazu z oddali – na tle miarowych oktaw basu. I dopiero po osiągnięciu szczytu i pełni brzmienia odezwie się na moment ton liryczny. A potem, jak można się było spodziewać, wraca polonez w swej dumnej, heroicznej pełni, zwieńczony niewątpliwie zwycięską kodą.



POZDROWIENIA - OD POLONII DLA POLONII












GDY ZAMKNIĘTE SZKOŁY,
ZAWSZE MOŻEMY OTWORZYĆ GŁOWY... NA WIEDZĘ



Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli Stowarzyszenia "Wspólnota Polska"
2 maja: Dzień Flagi i Dzień Polonii i Polaków za Granicą on-line



Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli Stowarzyszenia "Wspólnota Polska"
Spotkanie z Grzegorzem Kasdepke on-line


KONSTYTUCJA 3 MAJA - LEKCJA MUZEALNA

SPOTKANIE Z TOMASZEM KAMMELEM

Podsumowania będą dostępne w najbliższy poniedziałek


a to nasza klasa Anno Domini 2020




SPOTKANIA WSPÓLNOTY POLSKIEJ Z POLONIĄ



Górnośląski Oddział Stowarzyszenia Wspólnota Polska
Spotkanie z Polonią




BYLIŚMY RAZEM - JESTEŚMY RAZEM - BĘDZIEMY RAZEM!







JAK ŚWIĘTUJE POLONIA ?



DZIEŃ POLONII I POLAKÓW ZA GRANICĄ
ZOBACZCIE PRACE NADESŁANE NA KONKURS "POLSKA TO DLA MNIE..."

Stowarzyszenie "Wspólnota Polska", w związku z nadchodzącym 2-go maja Dniem Polonii i Polaków za Granicą, zorganizowało konkurs pt. "Polska to dla mnie...". Bądźmy w tym dniu razem, poznajmy swoje uczucia do Ojczyzny. To jest nasze wspólne święto którego radość może dzielić każdy.

Konkurs skierowaliśmy do wszystkich, bez względu na wiek, płeć i miejsce urodzenia, wszystkich, dla których Polska jest ważna z jakiegokolwiek powodu. Czy to własnego pochodzenia, czy rodzinnych więzi, a może ze względu na kulturowe korzenie lub tożsamość historyczną, czy też spędzone w Polsce chwile, zapachy, kolory, smak, przyjaźnie które pozostały w pamięci.

ZOBACZ NADESŁANE PRACE




POZDROWIENIA - OD POLONII DLA POLONII








TANIEC ZAWSZE ŁĄCZYŁ, A TANIEC LUDOWY ZWŁASZCZA




Leonardo Rucyski, Brazylia




POZDROWIENIA - OD POLONII DLA POLONII





















patronat medialny i realizacja dnia polonii i polaków za granicą 2020 on-line
Polonijna Agencja Informacyjna
organ prasowy Stowarzyszenia "Wspólnota Polska"


DZIEŃ POLONII I POLAKÓW ZA GRANICĄ





×
NOWOŚCI ARCHIWUM WIADOMOŚCI HISTORIA-KULTURA DZIAŁANIA AGENCJI BADANIA NAUKOWE NAD POLONIĄ I POLAKAMI ZA GRANICĄ
FACEBOOK PAI YOUTUBE PAI NAPISZ DO REDAKCJI

A+ A-
POWIĘKSZANIE / POMNIEJSZANIE TEKSTU