SWP

   Polska
 2021-02-24 Witkacy - i wszystko jasne

Gdy w 1885 roku urodził się nasz dzisiejszy bohater można było wiele sobie obiecywać. Syn malarza, krytyka sztuki, twórcy stylu zakopiańskiego. Matka nauczycielka muzyki. Chrzestni - Helena Modrzejewska i Jan Krzeptowski Sabała. Nauka pobierana prywatnie aby nie zabić młodej indywidualności. I jaki efekt? Już w 1893 roku odbił na dziecięcej drukarence serię swoich pierwszych krótkich dramatów. Potem było tylko ciekawiej.

Malarz, rysownik i fotografik, dramaturg i powieściopisarz, filozof, teoretyk i krytyk sztuki; członek pierwszej polskiej grupy awangardowej Formiści; autor estetycznej teorii Czystej Formy; twórca Firmy Portretowej. Witkacy czyli Stanisław Ignacy Witkiewicz - ekscentryk, który uczy nas myśleć, patrzeć szerzej, wychodzić poza stereotypy. Przenikliwość jego sądów i katastroficznych przepowiedni pozwala go potomnym odkrywać wciąż na nowo. Jest jednym z niewielu polskich twórców, których znaczenie w historii sztuki światowej wciąż trwa i nie słabnie.

Każda próba streszczenia jego życiorysu zabrzmi banalnie albo niewiarygodnie. Bo jest w nim droga doświadczenia i dochodzenia do własnych przekonań. A że często trudnych w formie i dziwacznych w treści. Tym gorzej dla Ciebie Czytelniku.

Ze względów wyłożonych powyżej proponujemy bardziej stosowną formę opisu - w dziale historia-kultura Polonijnej Agencji Informacyjnej. Miłej lektury.


WITKACY W DZIALE HISTORIA-KULTURA PAI
Informacja: Polonijna Agencja InformacyjnaW przypadku kopiowania materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ