SWP

   Australia
 2022-01-11 Góry Błękitne - śladami Strzeleckiego

We wrześniu 1839 roku Paweł Edmund Strzelecki eksplorował Góry Błękitne. Nieopodal Mt Clarence odkrył inną, nieco wyższą górę i nazwał ją Mt Adine na cześć swojej ukochanej Adyny Turno.

Górę tę oznaczył na swej wielkiej mapie geologicznej opublikowanej wraz z jego książką Physical Description of New South Wales and Van Diemen's Land (Londyn 1845). Ale na mapach australijskich tej góry nie widać.

13-letnia Kinga Kozek postanowiła wraz z dziadkiem Andrzejem i babcią Ernestyną wyruszyć na poszukiwanie Mt Adine. Jaki będzie efekt jej poszukiwań? Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmiku pt. Strzelecki w Blue Mountains. Kinga na tropie Adyny.
Paweł Edmund Strzelecki – polski podróżnik, geolog, geograf, badacz i odkrywca. Jako pierwszy Polak indywidualnie okrążył świat w celach naukowych, odwiedził wszystkie kontynenty oprócz Antarktydy.

Kiedy 6 października 1873 w Londynie zmarł Paweł Edmund Strzelecki, zażyczył sobie, by po jego śmierci wszystkie notatki i wspomnienia, które spisał, zostały spalone. Zachowało się po nim zaledwie kilka listów i opublikowane, jeszcze za jego życia, prace naukowe. Był postacią dość niezwykłą i tajemniczą. Narosło wokół niego mnóstwo legend. Na brytyjskich salonach mówiono o nim "The Count", czyli Hrabia, bo jego nazwisko było zbyt trudne do wymówienia. Królowa Wiktoria dwukrotnie udekorowała Strzeleckiego Komandorią Orderu Imperium Brytyjskiego. Kto wie, czy sławny Polak zaszedłby tak daleko, gdyby nie nieszczęśliwa miłość? Sir Paweł Edmund Strzelecki pozostawił po sobie tak imponującą listę osiągnięć, że aż trudno uwierzyć, że dotyczy ona jednego człowieka.

Początki życia Pawła nie były szczególnie spektakularne i nic nie zapowiadało roli, jaką odegra w dziejach nauki. Urodził się w 1797 roku Głuszynie w Wielkopolsce, w rodzinie zubożałych szlachciców. Od dzieciństwa marzył o dalekich podróżach, trudno więc się dziwić, że wybrał studia geograficzne i geologiczne na uniwersytecie w Heidelbergu, których jednak nie ukończył. Po powrocie do kraju zaczął zbierać fundusze na przyszłe wojaże, został więc zarządcą majątków księcia Franciszka Sapiehy. Wtedy też dopadło go "nieszczęście", które przesądziło, być może, o jego całym późniejszym życiu. Paweł zakochał się, i to z wzajemnością, w Adynie Turno.

Pech chciał, że o rękę wysoko urodzonej panny starał się również Konstanty Sczaniecki. Za Adynę wybrał ojciec. Miał nadzieję, że małżeństwo z zamożnym Sczanieckim, podreperuje podupadające rodzinne finanse. Podobno zrozpaczony Paweł razem z ukochaną postanowili uciec z kraju, ale przeszkodził im czujny ojciec panny. To do końca niewyjaśniona sprawa, która być może jest jedynie częścią legendy. Po śmierci Sapiehy Strzelecki odziedziczył wreszcie konkretną gotówkę , co w połączeniu z własnymi oszczędnościami i koniecznością zniknięcia z pola widzenia niedoszłemu teściowi i zaborcom jednoznacznie skłaniało do wyjazdu. Strzelecki, ze złamanym sercem opuścił rodzinne strony, żeby jak potem napisał, "w związku z nieszczęśliwym romansem", wyjechać z Polski na zawsze.

Kto wie, być może gdyby nie sprawa Adyny, Strzelecki spędziłby życie, gospodarując majątkiem ziemskim w Polsce? Stało się jednak inaczej, ruszył na podbój świata i nigdy już nie wrócił do ojczyzny.

Więcej o losach Pawła Edmunda Strzeleckiego polecamy w dziale historia-kultura Polonijnej Agencji Informacyjnej.


PAWEŁ EDMUND STRZELECKI W DZIALE HISTORIA - KULTURA PAI
POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
Na podstawie: Puls PoloniiKopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

ODWIEDZIŁO NAS W TYM ROKU 4033285 OSÓB


Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów