SWPDZIEŃ POLONII I POLAKÓW ZA GRANICĄ 2021

Dzień Polonii i Polaków za Granicą to święto ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, z inicjatywy Senatu RP, w dowód uznania wielowiekowego dorobku i wkładu Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości, wierność i przywiązanie do polskości oraz pomoc Krajowi w najtrudniejszych momentach.


DZIEŃ POLONII I POLAKÓW ZA GRANICĄ 2021
KONKURS "POLSKA TO DLA MNIE..."
CZĘŚĆ 4

Poniżej prezentujemy nadesłane prace. Pisownia i zdjęcia w wersji oryginalnej. Kolejność zgodnie z nadsyłaniem.


PRACE BĘDĄ SYSTEMATYCZNIE DODAWANE DO STRONY
PROSIMY O CIERPLIWOŚĆ, PONIEWAŻ MAMY SETKI ZGŁOSZEŃ A KAŻDA PRACA WYMAGA OPRACOWANIA PRZED JEJ PREZENTACJĄ

PRACE NA PROFILACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH FACEBOOK BĘDA SIĘ UKAZYWAŁY PRZEZ KOLEJNE DNI.
Z PRZYCZYN TECHNICZNYCH NIE JESTEŚMY W STANIE UDOSTĘPIĆ WSZYSTKICH JEDNOCZEŚNIE


ORGANIZACJA KONKURSU I PATRONAT MEDIALNY
POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA
ORGAN PRASOWY STOWARZYSZENIA "WSPÓLNOTA POLSKA"Filip
Holewik

Varberg, 15 lat

Szwecja


Filip Holewik, 15 lat, Varberg SzwecjaAlan
Wosachlo

Polska szkola imienia Mikołaja Reja w Londynie

W.Brytania


Alan Wosachlo klasa 1 gimnazjum, Polska Szkola imienia Mikołaja Reja w Londynie.
Alan namalował portret wodza Józefa Piłsudskiego.
Nadesłała Barbara Wosachlo - mama AlanaAnastazja
Paranycz

Sobotnia Szkoła Języka Polskiego przy Parafii św Marcina w Siemianówce

Ukraina


Anastazja Paranycz, 12 lat, Siemianówka, woj. Lwów, Ukraina
Sobotnia Szkoła Języka Polskiego przy Parafii św Marcina w SiemianówcePaliakova
Viyaleta

Szkoła średni 59 Mińsk

Białoruś


Paliakova Viyaleta, Mińsk, Białoruś
Szkoła średni 59
Przesłała nauczycielka języka polskiego Maryna Pietkiewicz.Emilia
Kowal

6 lat, Carrickfergus

Irlandia Północna


Emilia Kowal, Irlandia Północna, Carrickfergus , Lat 9
Polska dla mnie Rodzina i wielka MiłośćDamian
Sadowski

6 lat

LitwaDamian Sadowski, Litwa, Lat 6Ewa
Sadowska

4 lata

LitwaEwa Sadowska, Litwa, Lat 4
Suderwska Szkoła Podstawowa im. MARIANA ZDZIECHOWSKIEGO

uczniowie klasy 4

LitwaZdjęcie na konkurs ,,Polska to dla mnie 2021". Litwa, Suderwska Szkoła Podstawowa im. Mariana Zdziechowskiego w rejonie wileński, uczniowie klasy 4.
Pozdrawiamy serdecznie. Przesłała Bożena Kasparienie

Zespół Polskiej Piosenki "Zielony Gaj" Republiki Baszkortostan

Ufa

RosjaZespół Polskiej Piosenki "Zielony Gaj" Republiki Baszkortostan (kierownik - Paweł Krasilnikow) z Rosji prezentuje jedną z piękniejszych piosenek ludowych. Prosimy zwrócić uwagę na wyjątkowej urody stroje i instrument. To lira korbowa.
Regionalna Organizacja Społeczna "Centrum Kultury i Oświaty Polskiej Republiki Baszkortostan"
Niedzielna Polska Szkoła Narodowa im. A.Pieńkiewicza w Ufie

Lira korbowa. Ma gruszkowaty kształt i 6-8 strun, a sam korpus zakończony jest u dołu korbą. I choć w innych instrumentach na strunach gra się za pomocą smyczka, tutaj jego rolę spełnia pocierająca struny krawędź drewnianego koła obracanego za pomocą uchwytu zamocowanego na końcu instrumentu. To jest właśnie korba, którą muzyk kręci, trzymając instrument na kolanach.
W okresie renesansu lira korbowa była bardzo popularna i przybierała rozmaite kształty. Później, za panowania króla Ludwika XIV bardzo modna była jej odmiana nazywa vielle à roue („kołowe skrzypce”). Ale jednocześnie lira korbowa traciła na znaczeniu w kręgu wyższych klas społecznych i zyskiwała je w niższych, stając się popularnym instrumentem ludowym. Szczególnie w krajach słowiańskich, a także w Niemczech i na Węgrzech, gdzie rozwinęło się wiele jej odmian i gdzie do XX wieku instrument ten chętnie wykorzystywali ludowi i uliczni muzykanci.

Zespół Polskiej Piosenki "Zielony Gaj" Republiki Baszkortostan

Ufa

Rosja"Góralu, czy ci nie żal" zawsze porusza serca Polaków.
Nie inaczej jest kiedy słuchamy krystalicznych głosów naszych Rodaków z Rosji.
Zespół Polskiej Piosenki "Zielony Gaj" Republiki Baszkortostan (kierownik - Paweł Krasilnikow) zapada w pamięć...
Regionalna Organizacja Społeczna "Centrum Kultury i Oświaty Polskiej Republiki Baszkortostan"
Niedzielna Polska Szkoła Narodowa im. A.Pieńkiewicza w Ufie
Anitka
Cyporenko

Polska szkoła sobotnio-niedzielna im. I.J. Paderewskiego

UkrainaTa rezolutna dziewczynka to 13-letnia Anitka Cyporenko. Jest uczennicą Polskiej szkoły sobotnio-niedzielnej im. Ignacego Jana Paderewskiego przy Żytomierskim Obwodowym Związku Polaków na Ukrainie. Zaśpiewa pieśń, która odegrała wielką rolę wychowawczą w czasach niewoli, okupacji i zniewolenia komunistycznego. Posłuchajmy ....
Paula
Florek

Aurea

BrazyliaPaula Florek ma 22 lata, mieszka w Aurea, brazylijskim mieście w stanie Rio Grande do Sul. Aurea powstała w 1906 r., niedaleko Kurytyby, w wyniku napływu polskich imigrantów. Polacy do dziś stanowią ok. 90 proc. ludności miasta.
W 1997 r. Aurea przyjęła uchwałą oficjalny tytuł "polskiej stolicy w Brazylii". W mieście wciąż zachowała się żywa pamięć o polskich korzeniach, a jego mieszkańcy od pokoleń podtrzymują język oraz tradycje swoich dziadów i pradziadów.
Paula uczy się na warsztatach języka polskiego a dla Państwa recytuje patriotyczny wiersz pt.: "Polska".
Film przesłała Miriam Aparecida Banaszewski, nauczycielka j. polskiego.

Polska Szkoła Sobotnia
im. Marszałka Józefa Piłsudskiego
w Rowville

AustraliaMajowe pozdrowienia dla wszystkich Polaków od uczniów Polskiej Szkoły Sobotniej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Rowville, Australia; Polish Saturday School, Rowville
Ołha
Wychor

UkrainaPani Ołha Wychor mieszka na Ukrainie, w Kijowie. Jest członkinią organizacji społecznej Polaków "Wspólna Przestrzeń Polskości".
Jej wyjątkowo słodkie skojarzenia z Polską popieramy w całej rozciągłości!
Anna
Orłowa

Moskwa

RosjaPani Anna Orłowa mieszka w stolicy Rosji Moskwie i ma polskie korzenie.
Przygotowała dla Państwa wyjątkowy prezent! Mając w sercu Polskę wykonała tradycyjną rosyjską lalkę ludową, która nazywa się motanka 'мотанка'. Jak sama podkreśla: "natchnieniem dla mnie był obraz Polski. Postarałam się zrobić lalkę w krakowskim stroju ludowym na ile to było możliwe".
Lalki-motanki w starej tradycji słowiańskiej, robione własnoręcznie (bez użycia igły) przez kobiety i dzieci, miały za zadanie chronić przed złem, przynosić pomyślność, a nawet spełniać życzenia. Motankom przypisywano niezwykle magiczną moc – pomocy ludziom, ochrony najbliższych i domostwa, dodatkowo Słowianie byli przekonani, że spełniają najskrytsze pragnienia.
Z najlepszymi życzeniami, polska lalka-motanka od p. Anny Orłowej!

Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej oddział w Stryju

Stryj

UkrainaZ okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz obchodzonego drugiego maja - Dnia Polonii i Polaków za granicą, część młodzieży zrzeszonej przy Towarzystwie Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej oddział w Stryju przygotowała krótki filmik.
Drugi rok już trwa pandemia koronawirusa i z tego powodu nie możemy organizować tradycyjnej Majówki w Stryju, dlatego część młodzieży, która należy do grupy teatralnej „Stryjanie” przy TKPZL w Stryju postanowiła odznaczyć święto przez nagrywanie pieśni oraz wierszy patriotycznych. Cieszymy się że przez młodzież możemy przekazywać polską historię, tradycję, patriotyzm następnym pokoleniom.
To jest nasze drugie doświadczenie pracy z nagrywaniem filmiku przez komórkę, dlatego prosimy nie sądzić, lecz zjednoczyć się na świętowaniu 230. rocznicy obchodów Konstytucji 3 Maja - Wielkiego Święta dla każdego Polaka.
W nagrywaniu filmiku wzięli udział: pomysłodawca oraz organizator – Alona Marszuk, nauka śpiewu – Tatiana Tatarinowa, młodzież – Alina Ageljarowa, Natala Nykołyszyn, Olesja Ilkiw, Jura Szaban, Daniel Hryńkiewicz, Piotr Mazur, Włodzimierz Mazur.
Więcej #PAI​ http://pai.media.pl/pai_wiadomosci.php
Nicolas Omizollo
Mestura

Zespół Folklorystyczny AURESOVIA i członkini BRASPOL

BrazyliaNicolas Omizollo Mestura ma 12 lat i jest tancerzem w Polonijnym Zespole Folklorystycznym Auresovia, członkiem BRASPOL-u i uczniem szkoły języka polskiego w Aurea. Nicolas piękną polszczyzną opowie Państwu o kraju swoich przodków.
Angela Maria
Stempkowski Olczevski

Zespół Folklorystyczny AURESOVIA i członkini BRASPOL

BrazyliaPani Angela Maria Stempkowski Olczevski urodziła się i mieszka w Brazylii, należy do Zespołu Folklorystycznego AURESOVIA i BRASPOL-u, największej Wspólnoty Brazylijsko-Polskiej.
Z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą opowie Państwu czym dla Niej jest Polska:
Polska to dla mnie ziemia moich przodków, którzy opuścili ją, aby spróbować nowego życia dla swoich rodzin. Jestem dumna z tej odwagi.
Polska to dla mnie kultura, sztuka, folklor i religijność. To jest to, co moi potomkowie zostawili w spadku.
Nasza historia jest największym dziedzictwem, a nasza kultura największym bogactwem.
Patryk
Łastowski

LitwaPatryk Łastowski (12 lat) przygotował dla Państwa film z ważnego dla Polaków miejsca – Zułowa – to tutaj, 60 km od Wilna, urodził się marszałek Józef Piłsudski. W tym symbolicznym miejscu powstała Aleja Pamięci Narodowej.
Z inicjatywy ZPL posadzono już kilkadziesiąt dębów, które upamiętniają m.in. obrońców Westerplatte, uczestników Powstania Warszawskiego i bitwy pod Monte Cassino, a także ofiary zbrodni katyńskiej i katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Są dęby poświęcone św. Janowi Pawłowi II, dowódcy okręgu wileńskiego AK generałowi Aleksandrowi Krzyżanowskiemu ps. "Wilk" oraz Andrzejowi Stelmachowskiemu, byłemu marszałkowi Senatu i wieloletniemu prezesowi Stowarzyszenia "Wspólnota Polska".
Jana
Cal-Calko

Ośrodek Kultury i Tradycji Polskich w Żytomierzu

UkrainaJana Cal-Calko ,15 lat.
Nadesłała Mariia Filiseienko prezes Ośrodka Kultury i Tradycji Polskich w Żytomierzu

Towarzystwo Kultury Polskiej
im. W. Jagiełły
w Gródku Jagiellońskim

Gródek Jagielloński

UkrainaNarodowe święto z okazji uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja obchodziliśmy w naszej szkółce przy Towarzystwie Kultury Polskiej im. Władysława Jagiełły w Gródku Jagiellońskim. Uroczysty nastrój podkreślały dekoracje sali w biało-czerwonych kolorach.
Uczniowie z nauczycielką języka polskiego panią Julią Witkową przygotowali tematyczną Akademię. Pięknie recytowali fragmenty poezji oraz śpiewali pieśni patriotyczne. Dowiedzieliśmy się również, czym jest konstytucja i dlaczego uchwalenie Konstytucji 3 Maja ma tak istotne znaczenie dla polskiej i europejskiej demokracji. Na zakończenie wszyscy razem zaśpiewali pieśń „Witaj Majowa Jutrzenko”.
Pani Prezes Towarzystwa Mariana Koć przygotowała dla wszystkich uczestników świąteczny poczęstunek.Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów